تجربه های کسب و کاررهبریرویدادهای کارآفرینیمعرفی کتاب های سودمند

مراحل پنج گانه اثر بخشی، جان سی ماکسوئل (قسمت اول)

سخنران اول همایش Nordic Business Forum 2015 که یکی از بهترین نویسندگان کتاب در حوزه رهبری است سخنرانی خود را با داستان زندگی شروع کرد و با اشاره به کاغذی که از جیبش بیرون آورد گفت که زندگی در این برگه کاغذ قابل توضیح است و داستانی نمادین و طنز آلود (که من قبلا نسخه دیگری از آن را شنیده بودم) از آفرینش خدا را شرح داد.

در روز اول سگ را خلق کرد و به او 20 سال عمر برای واق واق کردن داد. سگ به خدا شکایت کرد که 20 سال برای واق واق کردن زیاد است و خدا آن را به 10 سال کاهش داد. در روز دوم میمون را خلق کرد و به او 20 سال عمر داد تا به سرگرم کردن دیگران بپردازد. میمون شکایت کرد که 20 سال برای شکلک درآوردن و سرگرم کردن دیگران زیاد است و به 10 سال رضایت داد. در روز سوم خدا گاو را خلق کرد و به او 60 سال عمر داد تا بر روی زمین و در زیر آفتاب کار کند و گاو شکایت کرد که 60 سال برای کار کردن زیاد است و 20 سال برایش کافیست. در روز چهارم خدا انسان را آفرید و به او 20 سال داد تا هر روز بخورد و بخوابد و لذت ببرد. انسان شکایت کرد که فقط 20 سال؟ و به جای آن 80 سال طلب کرد. پس خداوند به او 40 سال گاو، 10 سال میمون و 10 سال سگ را داد و چنین شد که انسان ها تا 20 سال اول زندگیشان می خورند می خوابند و لذت می برند و پس از آن 40 سال مثل گاو کار می کنند تا بتوانند امنیت و رفاه برای خود و فرزندانشان تامین کنند. 10 سال بعدی آن ها به سرگرم کردن نوه هایشان می گذرد و 10 سال آخر هم واق واق می کنند!

او که در سن 65 سالگی احساسی که از سن و سالش دارد را با خردمندی توصیف کرد به شباهت مفهوم اثربخشی و رهبری پرداخت و با اشاره به این که رهبری یک خصوصیت مادرزادی نیست آن را قابل یادگرفتن دانست.

رهبری کردن بدون مردمی که او را دنبال کنند مثل راه رفتن یک فرد تنهاست. او دو کتاب قبلی خود را معرفی کرد:

21 قانون رد نشدنی رهبری

توسعه رهبر درون شما

سپس او اقدام به توضیح دادن 2 قانون از قوانین رهبریش پرداخت.

قانون اول که قانون درپوش نام دارد (Law of lid) که به طور خلاصه می شود:

هر چه قدر خوب رهبری کنید به همان اندازه موفقیت کسب خواهید کرد. یا به عبارت دیگر، سطح و مرتبه موفقیت شما نمی تواند بالاتر از سطح درپوش رهبری شما برود.

او با گرفتن یکی از دست هایش در سطح 5 رهبری نشان داد که اگر موفقیت شما بخواهد مثلا 6 یا بالاتر باشد (دست دیگر) در هنگام بالارفتن به دست اول شما برخورد می کند و نمی تواند بالاتر برود. این موفقیت می تواند موفقیت فردی یا سازمانی باشد.

پس چگونه می توان موفقیت بیشتر کسب کرد؟ با رشد دادن قدرت رهبری.

او نقش خود را و به نوعی ماموریتش را بالابرنده درپوش رهبری معرفی کرد. (leadership lid lifter)Maxwell-1

او این 21 مورد را قانون دانست نه اصل چون از دید او اصول گاهی اوقات رد می شوند اما قوانین ابطال ناپذیر هستند و اگر با قوانین موافقت نکنیم خودمان آسیب می بینیم.

قانون دومی که شرح داده شد، قانون فرآیند بود.

رهبران هر روز توسعه و رشد پیدا می کنند نه یک شبه. یا به عبارت دیگر، برای پرورش مهارت رهبری می بایست آن را در مدت زمان زیادی توسعه داد و روش های مایکرو ویوی و فست فودی جوابگو نخواهند بود.

علاوه بر آن برای مهارت یافتن در رهبری می بایست قصد و نیت جدی برای این کار داشت همان گونه که در کتاب اخیر جان که به زودی به بازار می آید یعنی “زندگی قصد شده، انتخاب زندگی که اهمیت دارد”، اهمیت قصد و هدف برای انتخاب روش زندگی را هم سنگ با داشتن قصد و هدف برای پرورش مهارت رهبری دانست. (برای اطلاعات بیشتر راجع به این کتاب جدید به این لینک می توانید مراجعه کنید) چیزی که لازم به ذکر است این که دستاوردهایتان وقتی به دست می آید که شما قصدمند (intentional) باشید.

این قسمت را با این نکته مهم به پایان می برم که

یکی از اهداف رهبری اضافه کردن ارزش به زندگی دیگران یا به عبارتی ارزش آفرینی است.

با ذکر این مقدمه ارزش رهبری برایمان روشن تر شد. پس همراه باشید تا در پست بعدی وارد 5 مرحله و مرتبه اثرگذاری شویم.

کلیدواژه ها: اثربخشی، رهبری، Nordic Business Forum 2015، جان سی ماکسوئل، قانون درپوش، قانون فرآیند، قصدمندی، ارزش آفرینی، موفقیت، داستان زندگی

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
خاتون Recent comment authors

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
تازه ترین قدیمی ترین بیشترین رای
مرا آگاه کن از
خاتون
مهمان
خاتون

واو، مرسی که مطالب جالب و خوندنیشون رو برای ما هم به اشتراک گذاشتید