روزنگاشته ها

اسباب کشی و ترفندهای آن

http://sd.keepcalm-o-matic.co.uk/i/keep-calm-i-m-moving-out-2.png

http://sd.keepcalm-o-matic.co.uk/i/keep-calm-i-m-moving-out-2.pngتصمیم گرفته ام که هر روز حداقل یک مطلب در سایت بنویسم و این عادتِ نوشتن هر روزه را حفظ کنم. بعضی عادت ها ارزش حفظ کردن دارد و بعضی دیگر را باید کنار گذاشت. خیلی دوست دارم که در آینده نزدیک چیزهایی که از کتاب قدرت عادت (Power of Habit) یاد گرقتم را نیز با شما به اشتراک بگذارم. این کتاب را یکی از دوستان عزیزم پیشنهاد کرده بود و خیلی خوشحالم که در مدتی که در فرودگاه در حالت انتظار بودم و آن را در کتاب فروشی دیدم، خریدمش و در زمان هایی که در سفر پس از آن در حالت انتظار قرار داشتم قسمت بیشتر آن کتاب را خواندم. فکر می کنم که عادت کتاب خواندن در زمان های به اصطلاح مرده هم عادت مناسبی باشد، البته باید همیشه یک کتاب با خود داشت. چندی پیش هم سایت نشر نوین قسمتی از ترجمه این کتاب را در فضای وب منتشر کرده بود که وقتی دیدم شادمان شدم چون کتاب مفیدی است.
در مورد نوشتن هر روزه باید بگویم که البته بعضی روزها ممکن است بیشتر بنویسم و بعضی مطالب را در ذهنم و در نوشته هایم کامل کنم و در نتیجه این جا مشاهده نشود مثلا به دلیل دسترسی نداشتن به اینترنت. اما به دلیل این که این روزها درگیر اسباب کشی هستم و زندگی زیر و رو شده ای را می گذرانم و به شدت خسته بودم دیروز فرصت نکردم که مطلب نوشته شده را آپلود کنم.
به قول قدما، اما بعد!…چیزی که داشتم به آن فکر می کردم که امروز بنویسم چیزهایی بود که از اسباب کشی کردن فهمیدم که به صورت فهرست وار برایتان بازگو می کنم:
1. بعضی از وسایلی که داریم و استفاده شان نمی کنیم ولی احساس می کنیم که به آن روزی نیاز داریم ولی پس از چند اسباب کشی به نتیجه می رسیم که فقط داریم جابجایشان می کنیم. ما احساس می کنیم که صاحب آن هستیم اما در واقع آن وسایل صاحب ما هستند! (نقل قول مشابهی از فیلم Fight Club) این وسایل را باید رها کرد.
2. هر چیزی که استفاده نمی کنیم و نگهشان می داریم بخشی کوچک حافظه در ذهنمان اشغال می کنند، تعداد این بخش های کوچک به مرور زیاد شده و ذهن را پر می کنند، در نتیجه مانع حرکت کردن می شود و به گونه دیگر به بی عملی منجر می شود. حال می تواند یادداشت ها باشد، فایل های کامپیوتری باشد و یا وسایل کوچک و بزرگ فیزیکی و یا کارهای عقب مانده که نیمه کاره رهایشان کرده ایم.
3. تلاش کنیم که کلیه وسایل ضروری را در یک یا دو چمدان قرار دهیم که بتوانیم به راحتی حملشان کنیم و اگر بقیه وسایل از دست رفت چیز زیادی از دست نرفته باشد.
4. مهم ترین چیز هایی که حمل می کنیم به نظر من باید نوشته ها، کامپیوتر، چیزهایی که یادگار عزیزان هستند، کتاب ها و مهم تر از همه این ها افکار سودمند باشد نه پوشیدنی ها و خوردنی ها.
5. برخی اوقات دیگران وسایلی برای آدم به اصطلاح به ارث می گذارند، این وسایل را هم مطابق دسته بندی 1 باید در موردشان تصمیم گیری کرد.
6. زمانی که مردد هستیم که چیزی را رها کنیم یا نکنیم باید به فضای خالی ذهن که پس از رها کردن ایجاد می شود فکر کرد.
7. درس خوبی از اسباب کشی در راستای استراتژی می شود آموخت که توانمندی انسان برای انتخاب کردن و کنارگذاشتن چیزهاست.
8. تلاش کنیم چیزی که نیاز نداریم را نخریم تا بعدا مجبور نشویم چیزی را که لازم داریم رها کنیم (به دلیل محدود بودن فضا)
9. اسباب کشی بسیار بیشتر از آن چه به نظر می رسد طول می کشد پس باید زودتر شروع کرد.
10. تلاش کنیم که محل زندگی را جوری انتخاب کنیم که به ندرت مجبور به اسباب کشی کردن شویم.
11. ارث گذاشتن هم کار پسندیده ای است! زمانی که برای دیگران چیز سودمندی را به ارث می گذاریم هم شخص دیگری که به آن وسیله نیاز دارد را خوشحال می کنیم و هم بار خودمان سبک تر می شود.
12. نکته آخر این که این موارد و مطالب دیگر سایت نظرات شخصی من هستند که الزاما ممکن است درست نباشند اما تجربه ای است که حداقل برای خودم قابل پیاده سازی در آینده است. خوشحال می شوم که شما هم از تجربیات خود برایمان بگویید.

کلید واژه ها: اسباب کشی، استراتژی، عادت، خالی کردن ذهن

4
دیدگاه بگذارید

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
باربریعلی جنیدیخاتونmahdi Recent comment authors

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
تازه ترین قدیمی ترین بیشترین رای
مرا آگاه کن از
باربری
مهمان

ممنون از سایت خوبتون دستتون درد نکنه عالی بود

خاتون
مهمان
خاتون

بسییییار عالی و مفید، سایتتون روز به روز داره بهتر میشه

mahdi
مهمان
mahdi

موافقم!