روزنگاشته ها

یادهست چهره ماندگار عرصه نشر شطرنج کشور – احسان محمد اسماعیل

یادهست امروز اختصاص دارد به دلیر مرد میدان ترجمه ی کتاب های شطرنجی در ایران، احسان محمداسماعیل.

او تا زمان انتشار این مطلب 13 کتاب زیر را در قالب ترجمه و ویراستاری به عرصه نشر شطرنج کشور تقدیم کرده است.

 • هنر دفاع جانانه در شطرنج
 • حرکات نامرئی در شطرنج
 • استراتژی آخر بازی
 • تمرین های کاربردی در شطرنج – 600 درس از تاکتیک تا استراتژی
 • درس هایی از بازی های بابی فیشر – بررسی 101 حرکت از 101 بازی قهرمان سابق جهان شطرنج
 • گشایش های شطرنج – به زبان ساده
 • 50 درس اساسی در شطرنج
 • مفاهیم وسط بازی – بررسی 100 ایده مهم وسط بازی
 • در محضر استاد بزرگ – درک خود را از استراتژی و روانشناسی شطرنج افزایش دهید
 • رموز شهود شطرنجی – چگونه حس شطرنجی خود را تقویت کنیم؟
 • شاه در خطر – بهترین تکنیک های حمله و دفاع
 • چگونه پدر خود را مات کنید – 50 الگوی مات هوشمندانه
 • آخر بازی در شطرنج – 50 درس اساسی آخر بازی

که دو کتاب مفاهیم وسط بازی و حرکات نامرئی در شطرنج به ترتیب اولین و دومین کتاب پرفروش شطرنجی شده اند.

فکر می کنم اولین کتابی که ترجمه کردند، کتاب درس هایی از بازی های بابی فیشر بود. بابی فیشر اسطوره ی شطرنج دنیا که در این کتاب 101 مروارید شطرنجی اش عرضه شده است یکی از شطرنجباز های مورد علاقه من بود. فکر می کنم این کتاب را دو یا سه بار خواندم، بسیار ساده و روان و همراه با دیاگرام هایی که بررسی حرکات را راحتتر می کرد.

البته برادر عزیزم در آموزش شطرنج به من نقش اصلی را داشتند، فکر کنم 4-5 سالگی از ایشان یاد گرفتم که چطور بازی کنم. بعد با ماهنامه های شطرنجی که در خانه بود، کتاب های تئوری گشایش ها (سه جلد بود ما دو جلدش را داشتیم) که حرکات e4، d4 و جلد سوم هم فکر می کنم سیسیلی بود، راه استادی در شطرنج ماکس ایوه و کتابی بود راجع به بابی فیشر که اسمش یادم نیست خودآموزی می کردم. آن موقع هنوز کامپیوتر نمی توانست آدم ها را شکست دهد و فریتزهای تحلیل گر در این حد در دسترس نبود.

یادم هست که یک بار برای آموزش شطرنج در کلاسی می خواستم ثبت نام کنم، معلم داشت مطالب بسیار ساده را درس می داد که من سال ها قبل یاد گرفته بودم. به جای آن در همان جلسه چند بار با مدرّس بازی کردم و بنده خدا همه را باخت! آن شد جلسه اول و  آخری که برای یادگیری به کلاس رفتم.

اما استاد اسماعیلی در تشویق و آموزش من نقش به سزایی داشتند، یادم هست اولین کتابی که به من قرض دادند کتابی بود به نام ترکیب های برنده در شطرنج (اگر نامش را اشتباه نکنم) که در آن ترکیب هایی (Combinations) را که نامشان را نشنیده بودم برای اولین بار یاد گرفتم، مثل کیش برخاست، مات مختنق و کیش دوبل. (ترکیب مجموعه ای از حرکات است که به برتری پوزیسیونی و کمّی منجر می شود.) همچنین مسابقاتی که در فرهنگسراها ترتیب می دادند و یک چند باری باعث می شد که بیشتر همت کنم و البته بردن هم کیف می داد.

کتاب دیگری که به من معرفی کردند کتاب تدریس شطرنج (گام به گام)  ترجمه استاد رضا رضایی بود که از پایه و ساده ترین مطالب برای آموزش شطرنج شروع می کرد و به بخش گشایش ها می رسید. این کتاب را هم مدتی در تدریس شطرنج به کار می گرفتم و برای نوآموزان کتاب خوبی است.

در زمینه آخر بازی هم کتاب آخر بازی باتسفورد و آخر بازی کرس را پیشنهاد کردند که آن ها را هم به سبب نیاز می خواندم.

در این جا تصویر کتاب های ترجمه شده ایشان را می توانید ببینید.

استاد محمد اسماعیل همچنین ویراستاری کتاب های زیر را انجام داده است:

امیدوارم ایشان همچنان پرقدرت به این کار سخت و دشوار اما اثرگذار و ماندنی اهتمام بورزد. قطعا استادان بزرگ شطرنج از این انتشارات بهره کافی و وافی را خواهند برد. بعد از آن که دست به کار ترجمه یک کتاب شدم، فهمیدم که چقدر ترجمه کردن کار سختی است.

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
علی اکبر جنیدیعلی آهی Recent comment authors

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
تازه ترین قدیمی ترین بیشترین رای
مرا آگاه کن از
علی آهی
مهمان
علی آهی

ممنون علی، کوتوف در کتابش توضیح می ده که هر حرکت در شطرنج شبیه ساقه ی اصلی درختی ست که احتمالات بعدی شاخه های فرعی اون رو تشکیل می دن. هر شاخه هم متعاقبا به شاخه هایی خردتر تقسیم می شه و اینجوریه که هر موقع ما حرکتی می کنیم در واقع درختی رو پیش رو باید ترسیم کنیم؛ درختی که حرکت بعدی ساقه ی آن است و احتمالات بعدی شاخ و برگ آن. در کتاب، بیشتر در مورد انواع موقعیت های میانه بازی صحبت می شه و اینکه چه جوری می شه موقعیت حریف رو تضعیف کرد. اما کتاب… بیشتر بخوانید »

علی آهی
مهمان
علی آهی

ممنون علی از مطلبی که نوشتی. واقعا تلاش ایشون قابل ستایش هست. داستان یادگیری و شرکت در کلاس شطرنجت هم خیلی جالب بود. اینجا می خواستم کتاب دیگه ای رو هم به این لیست اضافه کنم به اسم «همانند یک استاد بزرگ فکر کنید» نوشته ی الکساندر کوتوف. مترجم این کتاب آقای اسماعیل نیست؛ اما این کتاب دید من رو به شطرنج متحول کرد. برای همین دلم نیومد در موردش ننویسم. کتاب در مورد استراتژی بازی شطرنج هست و پوزیسیونهای (موقعیتهای) مختلف رو بررسی می کنه. با معرفی درخت تجزیه تحلیل، تفکر استراتژیک رو آموزش می ده که خیلی مفید… بیشتر بخوانید »