روزنگاشته ها

یادهست استاد هاشمی – مدرسه کمال

سال اول در دبیرستان کمال (واقع در نارمک تهران)، یک معلم با سواد، شوخ، بازیگوش و باهوش وارد کلاس شد. کیف سامسونتش را روی میز گذاشت و باز کرد. صورتش را پشت کیف مخفی کرد و یک خط کش از آن بیرون آورد. از آن خط کش ها که راستِ کار تنبیه کردن است! معلم ریاضی بود و خودش را آقای آل سیّد معرفی کرد. می گفت موقتا به جای آقای هاشمی به ما درس می دهد. در تکه انداختن و شوخی های کلامی استاد لحظه ها بود کافی بود که می خواستی از فرصت سوء استفاده کنی و شوخی کنی، چنان حالت، به شکل بامزه ای گرفته می شد که تا مدت ها یادت می ماند. بعدها فهمیدم و فهمیدیم که ایشان خود آقای هاشمی بودند و سر کار بودیم!

نمونه میز و صندلی معلمین کمال که برای خودش ارزش تاریخی زیادی دارد

استاد سیدرضا هاشمی یکی از بهترین معلم های ریاضی که داشتم، هم در تدریس استاد هستند و هم در کلاس داری، جوری که با فضای شادی که در کلاس ایجاد می کردند احساس خستگی به کسی دست نمی داد. هنوز هم جزوه این درس را نگه داشته ام. به جرات می توانم بگویم که چیزی به دقت و کمال جزوه استدلال و منطق نه پیش از آن و نه پس از آن نیافتم. قوانین مجموعه ها و پ آن گاه کیو و گزاره های شرطی و … تنها بخش کوچکی از آن چه آموختیم بود. ایشان به اصطلاح پایه محکمی از ریاضی برایمان بنا کردند که در سال های بعدی آجرهای ساختمان ریاضیات بر روی آن با صلابت قرار گرفت. فِلکه گازو یکی از تکه های بامزه ای بود که از ایشان در خاطرم است مخصوصا با آن لحن جالب و لهجه شیرازی که ادا می کردند. خط کش را هم برای شوخی استفاده می کردند و اهل تنبیه کردن نبودند.

امیدوارم این استاد توانمند، خوش اخلاق و خنده رو هر کجا که هستند سالم و موفق باشند. بدون شک تعداد بیشماری دکتر و مهندس (که امیدوارم متخصص هم شده باشند) تحویل جامعه بشری داده اند، ما که تا ابد وامدار و مدیون زحمات و تلاش های استادانمان از جمله استاد هاشمی هستیم. هنوز زنگ صدایشان در ذهنم هست وقتی که صدایم می کردند.

متاسفانه در حال حاضر عکسی از ایشان ندارم که قرار بدهم و در اینترنت هم پیدا نکردم. در عوض چند عکس از فضای مدرسه می گذارم. شاید برای کسی که آن جا نبوده خیلی عادی باشد اما همان کولر ها، پنجره ها، آبخوری، فضای بازی و کلاس ها یادآور چه لحظات دل انگیزی هستند.

عکس ها از این لینک جمع آوری شده است.

این عکس هم از ساختمان جدید مدرسه است، جایی که پیش از این سالن پینگ پونگ، رختکن، بوفه، اتاق گرمکن غذاها و سالن بدن سازی بود.

یادش به خیر هر روز ظرف غذای فلزی با خودمان به مدرسه می بردیم و در گرمکن بزرگ فلزی قرار می دادیم.

به روزرسانی:

چند عکس از استاد پیدا کردم در گروه فیسبوکی

آقای هاشمی سمت راست، آقای ضیایی دبیر زیست شناسی سمت چپ
نگاه نافذ استاد سیدرضا هاشمی

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از