روزنگاشته ها

یادهست استاد درجانی معلم درس حسابان

پیش نوشت: واژه یادهست را از محمدرضا شعبانعلی عزیزم وام گرفته ام که پیشنهاد داد برای افرادی که زنده هستند از واژه یادبود استفاده نکنیم چون بود مربوط به گذشته است.

کلاس سوم دبیرستان درسی داشتیم به نام حسابان که به توابع ریاضی و کارکردشان می پرداخت و پیش زمینه ای بود برای حساب دیفرانسیل و انتگرال که در پیش دانشگاهی یاد می گرفتیم. قضیه مربوط به سال حدود 1383 می شود و دبیرستان کمال واقع در نارمک تهران. معلم این درس استاد جوان و با جذبه ای بود به نام جناب آقای درجانی که اگر اشتباه نکنم مهندسی پزشکی خوانده بودند و ته لهجه شیرین شمالی داشتند. یادم هست نقل می کردند که دوستشان یکی دو سال تلاش کرد تا تابع انحنای کف پا را به دست بیاورد و نتوانسته بود.

دو تا دفتر 200 برگ جزوه این درس بود و جزو معدود درس هایی بود که جزوه اش از نظر محتوایی تنه به تنه کتاب های اندیشه سازان که آن زمان خیلی غنی بودند می زد. (البته انتشارات اندیشه سازان که امتحان هایش هم خود محلی برای یادگیری بود دیری نپایید.) کلمه تابع را که روی تخته می نوشتند چنان حرف “ع” را می کشیدند که برای من جالب بود، من هم “ع” را به تاسی از ایشان آن گونه می کشیدم.

کافی بود که استاد درجانی به کسی اخم کند چنان تاثیری می گذاشت که حساب کار دست طرف می آمد یا اگر جدیتی که لازمه کلاس بود را رعایت نمی کردی وای به حالت می شد. یک کلاس 1 ساعت و نیمه را کامل از بدو ورود به تدریس و تعلیم چه درس های کلاس و چه درس های زندگی می پرداختند و سر آخر با لباس گچی کلاس را ترک می کردند.

یادم هست که پیش از نوروز شاید چنین روزهایی بود سال ها پیش، امتحان سختی گرفتند، انقدر سخت بود که شاید 5-6 نفر بالای ده نمره آوردند. البته من چون ریاضیم خوب بود جزو آن عده معدود بودم. چنان حال همه گرفته شده بود و ایشان عصبانی بود که سکوت مرگباری کلاس را فرا گرفته بود. آقای درجانی توضیح دادند که اگر بخواهید همین طوری  ضعیف ظاهر شوید کلاهتان پس معرکه است.

اما در پس این اخم ها و جدیت ها یک انسان دوست داشتنی بود و خنده هایش هر چند کم اتفاق می افتاد شیرینیش از خاطرم نمی رود. (فکر می کنم به دلیل این که نمی خواستند دیسیپلین یک کلاس 40 نفره از بین برود جدیت زیادی داشتند) یادم هست که ایشان علی رغم چنین سختکوشی در تدریسِ این درس واقعا سخت و پیچیده، برای تدریس مطالب خارج از کلاس هم وقت در نظر می گرفتند.

همین الان یک گوگل مختصری کردم و فهمیدم دکتر مرتضی درجانی الان جزو هیات علمی دانشگاه آزاد رامسر در رشته مکانیک هستند و تالیفات متعددی در زمینه حسابان و موارد مرتبط با کنکور و پس از آن داشته اند. فکر می کنم در کنار درس حسابان، جذبه داشتن، دیسیپلین داشتن، جدیت، قاطع بودن و انسان بودن درس هایی بوده که از ایشان یاد گرفتم. امیدوارم هر کجا که هستند سالم و موفق باشند و بدانند که سهم به سزایی در موفقیت تمامی شاگردانشان داشته اند و دارند.

برای حسن ختام، یک جمله که کلیتش از ایشان در پس ذهنم مانده: «سعی کنید آدم خوبی باشید، شکر خدا را هم به جای نیاوردید مهم نیست. و بعد افزودند که اگر آدم خوبی باشید شاکر خدا هم خواهید بود.»

2
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
عباسگلدوست Recent comment authors

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
تازه ترین قدیمی ترین بیشترین رای
مرا آگاه کن از
عباس
مهمان
عباس

درس دینامک استاد رو باید تو” تابع “اش سرخ کرد نه پاس!

گلدوست
مهمان
گلدوست

هرچقدر دانشگاه آزاد رامسر گشاد است به همان میزان دکتر تنگ هستند یه چیزی در حد تنگنه هرمز