استراتژیبهبود مهارت های فردیتجربه های کسب و کاررویدادهای کارآفرینی

گری کاسپاروف و استراتژی قسمت اول

گری کاسپاروف که یکی از باهوش ترین افراد زنده روی زمین است در طول بازیگری حرفه ای خود در مسابقات شطرنج 89612 حرکت انجام داده است. هر حرکتی از دید او یک تصمیم است که برخی واضح و برخی بی نظیر هستند. این تصمیمات بعضا چنان در هم تنیده هستند که اثرات یک تصمیم در حرکت 10 بازی ممکن است 25 حرکت بعد به نظر برسد.

چه کسی بهتر از قهرمان یکی از پیچیده ترین و استراتژیک ترین بازی های روزگار، شطرنج، که در مورد استراتژی بخواهد سخن بگوید؟ از دید کاسپاروف افراد تیزهوش و فکور شطرنج بازان خوبی می توانند باشند.

گری 15 سال قهرمان بلا منازع شطرنج دنیا بود و شطرنج نخستین زبانی بود که یاد گرفت. اگر چه او پدرش را در سن 7 سالگی از دست داد اما شطرنج را از وی آموخته بود. یکی از کتاب هایی که نوشته است و باید بسیار خواندنی باشد “چطور زندگی رونوشتی از شطرنج است” و کتاب دیگرش که تا چند روز دیگر روانه بازار می شود. “زمستان دارد می آید” است که از عنوانش به نظر می رسد که کتابی انتقادی راجع به ولادیمیر پوتین و دشمنان جهان آزاد باشد.

gary_kasparovمنبع عکس: http://ajedrezcanario.blogspot.com.es/2013/03/coleccion-campeones-garry-kasparov.html

در زندگی هم مانند شطرنج سرنوشت ما توسط تصمیم هایی که می گیریم تعیین می شود که می خواهیم برنده باشیم یا بازنده. در مدیریت زمان هم کاری که عملا صورت می گیرد مدیریت کردن تصمیمات است وگرنه زمان را نمی توان مدیریت کرد. از منظر تصمیمات، کسب و کار نیز چیزی فراتر از زندگی و شطرنج نخواهد بود.

حال برای ارتقای مهارت تصمیم گیری باید چه کرد؟ قدم اول شناخت خویشتن یا خودشناسی است.

پیش از این که بخواهیم برای یک پدیده پاسخی بیابیم باید خوب آن را بفهمیم و هیچ پاسخ از پیش تعیین شده ی جهانی برای پدیده ها نمی توان یافت زیرا همه چیز به شدت در حال تغییر است. رویدادهای جهان را نمی توان از یکدیگر تفکیک کرد.

این قابلیت و توان شماست که بتوانید طرف مقابل را وادار کنید که در زمین شما بازی کند. برای این که بتوانید در این بازی پیروز شوید باید بدانید که توانایی ها و ضعف های شما و حریفتان چیست؟

نقشه ای که در میدان کارزار باید اتخاذ کرد باید بر اساس ترکیبی از نقاط قوت و ضعف و شرایط میدان نبرد باشد. به طور مثال در یک دشت مسطح سواره نظام به تیر اندازان می توانند چیره شوند اگر سریع عمل کنند ولی در یک زمین تپه مانند تیراندازان به شدت برتری خواهند یافت.

ادامه این مطلب را در پست بعدی با هم پی خواهیم گرفت.

پی نوشته: چون به بحث خودشناسی اشاره ای داشتم می خواستم در اینجا از دوستان عزیزم مهدی علیپور سخاوی و مسعود اردکانی مقدم تشکر کنم که سیستم هوشمندانه ای برای خودشناسی توسعه داده اند به نام میلوژی که کار بسیار ارزنده ای است. توصیه می کنم که حتما سری به آن بزنید.

همچنین محل توسعه مهارت های من یا همان متمم که توسط محمدرضا شعبانعلی عزیز و همکاران سخت کوشش به وجود آمده محل بسیار خوبی برای توسعه مهارت های فردی است. قطعا این چنین رسانه های اجتماعی محل های بسیار بهتری برای وقت گذرانی و سرمایه گذاری بر روی خود هستند.

امیدوارم این یاران جان در این راه قشنگی که در پیش گرفته اند هر روز بیش از پیش موفق و ثابت قدم باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از