روزنگاشته ها

چگونه احساساتمان را به شکل موثرتری انتقال بدهیم؟

ممکن است که برخی اوقات ندانیم که چگونه احساساتمان را بیان کنیم. در چنین حالاتی برخی افراد با زبان نیش و کنایه، با نگاه، با زدن مثال از دیگران، بی محلی کردن، عصبانی شدن، ارتباط دادن چیزها به هم دیگر و … تلاش می کنند که نارضایتی خود را از مساله ای به شکل های دیگر ابراز کنند.

در پاره ای از موارد، نداشتن  درک متقابل از این جا ناشی می شود که ما نمی دانیم چگونه بایست یک پیام را به شکل کامل انتقال دهیم. وقتی پیام ناقص انتقال یابد، المان هایی از آن به شکل گنگ به طرف مقابل رسیده است، طرف برداشت دیگری می کند و ممکن است بر اساس منفعت یا مصلحت شخصی و جمعی در پاسخ به آن پیام، واکنشی را از خود نشان بدهد. حالت فاجعه آمیز زمانی رخ می دهد که دقیقا پیام به شکل معکوس انتقال یابد که موجب عکس العملی 180 درجه بر خلاف انتظار می گردد و به جای خاموش کردن آتش تعارض، آن را گسترش می دهد.

این مطلب را از دکتر علیرضا شیری عزیز که در زمینه رابطه عاطفی موثرتر سال ها فعالیت می کنند یاد گرفته ام که بسیاری از موارد دلیل مشکلات ارتباطی ما ندادن پیام کامل است که باعث سوء تفاهم می شود.

دادن پیام کامل به این شکل انجام می شود که ابتدا یک واقعیت که منظور نظر ماست یا (Fact) را باید بیان کرد و پس از آن احساسی که از آن پیشامد در ما به وجود آمده است (Feeling) و در نهایت پیشنهادی برای مراودات بعدی در آینده (Offer)

Effective-Communication-Fahmidam.net

بگذارید یک مثال بزنم تا بحث را روشن تر کنم:

تصور کنید که زن و شوهری با هم بر سر موضوع خاصی صحبت نمی کنند و دائما آن را موکول به آینده می کنند یا از بحث کردن طفره می روند در حالی که ممکن است در اعماق وجودشان چیزی آزارشان دهد. این مساله ممکن است تا به جایی برسد که فرضا خانم به خاطر نارضایتی از آن مساله از مساله ای دیگر شکایت کند و بر افروخته شود و شوهر بر اساس منطق درک نکند که چرا به دلیل یک مساله کوچک همسرش چنان برآشفته شده است. برای همین به جای این که تلاش برای خواباندن غائله به خرج بدهد، شروع به مقابله و دفاع از خویشتن کند. این به مثابه آن است که بر روی آتش کوچک شکل گرفته نفت بریزند. آن را شعله ور تر خواهد کرد.

فرض کنید که خانم مدتی است از جانب همسرش نشنیده است که دوست داشتنش را به او ابراز کند مثلا اگر سمعی باشد، به او بگوید دوستت دارم یا اگر بصری باشد، برابش هدیه ای بخرد و یا اگر لمسی باشد، نیاز به نوازش داشته باشد. چون پیام کامل نمی دهد به این دلیل مثلا به همسرش کم محلی کند و خودش را بیشتر با تلفن مشغول کند، از طرفی آقا هم به دلیل این کم محلی زمان بیشتری را با دوستانش بگذراند. این جاست که مشکل بیشتر می شود. خانم با بی محلی کردن به گونه ای می خواست تا به شوهرش بفهماند که به من بیشتر محبت کن ولی فقط احساساتی را بروز داده است بدون واقعیت و یا پیشنهاد. از طرفی همسر هم با دریافت این واقعیت که همسرش نیاز دارد بیشتر با دوستانش صحبت کند به او فضا و زمان بیشتری داد بدون دادن احساس یا پیشنهاد.

اما قضیه می توانست به گونه دیگری رقم بخورد. مثلا بانوی خانواده می توانست بگوید که: “این روزهای اخیر خیلی سرگرم کارت شده ای (واقعیت) و از این که داری برای تامین خانواده تلاش می کنی برایم ارزش دارد اگر چه دوست دارم بیشتر برای هم دیگر وقت بگذاریم و احساس می کنم که نیاز بیشتری به پذیرش محبت از طرف تو دارم (احساس) ، فکر می کنم که سه شنبه این هفته بتوانیم قدری به دور از فشردگی کارهای روزانه وقت بیشتری را با هم بگذرانیم (پیشنهاد).

دیدیید چقدر قضیه می تواند متفاوت شود؟ کجا در روابطمان داریم پیام ناقص می دهیم؟

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از