روزنگاشته ها

نتایج انتخابات شوراهای فنلاند – حزب دزدان دریایی!

بر اساس آمار سایت دادگستری فنلاند، 58.9% در انتخابات شورای شهر فنلاند شرکت کردند.

نتایج دقیق را می توانید در اینجا ببینید. از میان این رای دهندگان، 26.6% پیش از روز انتخابات، رای دادند و 32.3% در روز انتخابات. شهروندان نروژ و ایسلند 36.6%، شهروندان اتحادیه اروپا 17.6% و خارجی های دیگر 20% رای دادند. خانم ها تقریبا 4% بیشتر رای دادند، گرچه واجدین شرایط بیشتری داشتند نسبت به آقایان.

از میان 5.5 میلیون نفر جمعیت تقریبا 4.4 میلیون اجازه رای دادن داشتند که یعنی 80% جمعیت بالای 18 سال هستند.

چون فنلاند جمعیتش خیلی کم است، برایم جالب بود که کمترین رای را کجا دادند، فهمیدم در Luhanka، تعداد 462 نفر شرکت کردند و دو نفر با فقط 11 رای انتخاب شدند! یعنی اگر خودش و فامیل هایش و چند تا از دوستانش رای بدهند انتخاب می شده است. ریز رای ها در اینجا. این جاست که یک رای، هم یک رای است و واقعا سرنوشت ساز است. البته فکر می کنم که رای به هر فرد چون رای به آن حزب در ابتدا هست، باعث می شود که حزبی که بیشتر رای آورده باشد کرسی های بیشتری در اختیار داشته باشد.در نهایت ممکن است افراد زیادی به یک فرد شاخص رای داده باشند و این رای افراد ناشناخته تر را نمی شکند و آن ها با رای کمی به دلیل رویکرد مردم به حزب انتخاب می شوند.

در بعضی شهرها بعضی کاندیداها 0 رای آوردند یعنی خودشان هم به خودشان رای ندادند. ظاهرا هر دوره عده ای این کار را می کنند که نامشان مطرح شود! آمار تفکیکی مناطق مختلف را در این جا می توانید ببینید.

در هلسینکی از میان حدود 320 هزار رای ریخته شده کاندیدایی با 457 رای هم انتخاب شده است. کاندیدای شماره 3 حزب سبزها اصالتا اهل ترکیه است که در فنلاند بزرگ شده است و چند کاندیدای خارجی هم در هلسینکی رای آورده اند. یک حزب تازه تاسیس هم به نام دزدان دریایی، در هلسینکی یک نماینده اش رای آورد! نماینده دیگر در یووَسکولَ. این حزب که در سال 2008 تاسیس شده پس از ناکامی در به دست آوردن حتی یک کرسی در انتخابات مجلس فنلاند و اتحادیه اروپا با این که بین  0.5-0.8% رای داشت از احزاب سیاسی حذف شد. Pirate Party of Finland برای تاسیس حزب مانند دیگر احزاب نیاز به حداقل 5000 امضا داشت که در 2016 دوباره بازگشت و در 2017 برای اولین بار در انتخابات شوراها دو کرسی کسب کرد.

نماد حزب دزدان دریایی فنلاند

اکنون این حزب 4065 عضو دارد. خطی مشی سیاسیشان توسعه دموکراسی و آزادی بیان، ضمانت حقوق شهروندی و افزایش شفافیت سیاسی است. آن ها به دنبال جریان آزاد اطلاعات و فرهنگی که از محدودیت پتنت و مالکیت معنوی جلوگیری کند، هستند. و این ها را با حفظ حریم خصوصی می خواهند محقق کنند. این حزب طرفدار و پشتیبان ایجاد یک حقوق ثابت برای همه شهروندان است و خواهان حذف جابجایی ساعت به دلیل تغییرات فصلی هستند.

تعداد کرسی های شورای شهر فنلاند 8999 است.

رئیس حزب دزدان دریایی

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از