روزنگاشته ها

مهرورزی نیکان روزگار – نیک گستری یک فرشته در کلاس درس و با تلفن

امشب داشتم با فرشته ی نیکوکاری گفتگو می کردم و صحبت های مختلفی شد و بحث کار خیر کردن پیش آمد.

برایم چندین داستان تعریف کرد که برایم خیلی جالب بود شاید برای شما هم مفید باشد و باعث شود نمونه های چنین خیرخواهی هایی را بیشتر از پیش مشاهده کنیم.

یکی این که خانمی به همراه چند فرزندش که شوهرش فوت کرده بوده در جایی سکونت داشتند از قدیم، که زمین آن خانه متعلق به آقایی بوده که بعد از مدت ها برای طلب کردن زمینش مراجعه می کند. از آن جایی که آن بانو خانه دیگری نداشته آن  مرد، دلش به رحم می آید و برای این که این خانواده کم توان بی آشیانه نمانند قول می دهد که  به خاطر این که از آن منزل در آن سال ها مراقبت کرده بودند اگر آپارتمان کوچکی پیدا کنند آن را به جای آن زمین برایشان بخرد. اتفاقا یک ملک نوساز 80-70 متری با وسیله پیدا می شود و مرد آن را می خرد، صاحب قبلی می گوید که این آپارتمان برای یک زوج تازه ازدواج کرده بوده و برای همین لوازم منزل نو است و 3 میلیون تومان (12 سال پیش) قیمت دارد. آقای اولی به صاحب آپارتمان می گوید که این خانواده بی بضاعت هستند و بیا و بزرگی کن و پول لوازم خانه را قسطی بگیر. دختر کوچکی دارد که این لوازم جهازی او در آینده خواهد شد. آن مرد هم قبول می کند که پولش را بعدا بگیرد. خانم می گوید که من هیچ در آمدی ندارم و بعدا هم نمی توانم پرداخت کنم، آن مرد هم لوازم خانه را می بخشد و یک خانواده را دستگیری می کنند.

فرشته افزود که پس از آن در کلاس درسی که اداره می کرد در کنار فضای تدریس موقعیتی پیش می آمد تا افراد برای کمک کردن به دیگران پیش قدم می شدند و صندوق قرض الحسنه ای شکل گرفته بود. البته برخی واقعا تنگدست بودند و به دلیل نداشتن هیچ حامی دیگری، به نوعی قرض بلاعوض می شد. اما به عنوان یک مسئولیت اجتماعی در آن کلاس رسم شده بود که افراد کم توان مثلا ترشی درست می کردند یا سبزی پاک کرده می آوردند و این محصولات به نوعی توسط ثروتمندان جمع خریداری می شد و به نوعی کارآفرینی خانم های خانه دار را ترویج می کرد.

در کنار این فعالیت ها خانمی مدعی شده بود که دامادم که پزشک مغز است برای افراد کم توان معاینه رایگان انجام می دهد اگر هماهنگی قبلی انجام شود. این مساله در یاد فرشته مانده بود، تا این که روزی کسی با او تماس گرفت که همسرش سکته مغزی کرده بود و برای گرفتن ام آر آی و یا سی تی اسکن نیاز به معاینه داشت اما آه در بساط نداشتند. بلافاصله تلفن را برداشت و با آن خانم که دامادش پزشک بود تماس گرفت و هماهنگی های لازم انجام شد، معاینه بدون هزینه و خبر خوشی برای آن مرد که نیاز به عمل جراحی نداشت و فقط کافی بود چند جلسه فیزیوتراپی برود. سپس شماره حساب فیزیوتراپ گرفته شد، بدون این که آن مرد خبردار شود آن بانو زحمت پرداخت هزینه فیزیوتراپی را کشید. یک تلفن ساده چه کارها که نمی کند.

ماجرای دیگری که یک خانم سرپرست خانوار برای تامین هزینه ها عروسک درست می کرد و به کلاس می آورد. عکس عروسک گرفته شد و توسط نیکوکارانی خریداری شد. دست به دست شدن عکس در شبکه اجتماعی تلگرام خانم خیّری را علاقه مند به کمک کرد. 200 هزار تومان دیگر نیز جمع شد. آن هم با یک تلفن هوشمند و مهرورزی فرشته در برقراری این اتصال.

مورد دیگر، مراجعه برای گرفتن جهیزیه بود، باز هم فرشته تلفن به دست شد، فرش را کسی تامین کرد، یخچال را دیگری، تلویزیون را هم یک شهروند مهربان دیگر. قطعا خود فرشته هم بخشی را تقبل کرده بود، اما فروتنی اجازه نمی داد بازگو کند.

یک خانم دیگر پسرش را می خواست داماد کند، از کنار منزلی گذر کرد و دید که چه خوب می شد که می توانست مراسم عروسی مختصری برای فرزندش بگیرد، با یک تلفن و یک سفارش صاحب خانه قبول کرد. صندلی ها اجاره شد و میوه و شیرینی تهیه و مراسم برگزار شد آبرومندانه، و دو جوان و خانواده هایشان شادمان شدند.

فرشته از مورد دیگری گفت که شخصی برای کارهای پزشکی به بیمارستان رفته بود و 80 هزارتومان کم آورده بود، برای این که کارش انجام شود شناسنامه اش را گرو خواستند. تلفنی زده شد، تلفنی دیگر، 80 تومان تصفیه شد و شناسنامه آزاد.

چه کارهایی که می توان با تلفن کرد و چه کارهایی که نمی کنیم و می توانیم بکنیم. قرار نیست صدقه دادن فقط پول توی جعبه فلزی انداختن باشد، یک خبر، یک ارتباط (پارتی بازی نیکو)، یک هماهنگی ساده اگر از دستمان بر می آید و بکنیم می تواند زندگی هایی را شاد کند. بیاییم ریاکارانه از این خوبی ها برای هم بازگو کنیم، گناه ریاکاریش با من.

 پی نوشت: برای حفظ آبرو با حفظ امانت در نقل قول اطلاعات را کمی دستکاری کردم تا آبرویی ریخته نشود. پس هر گونه مشابهت با موردی واقعی کاملا تصادفی خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از