فنلاند نامه

مهاجرت به فنلاند برای درس و زندگی؟

 

زندگی در فنلاند چگونه است؟ هزینه ها چقدر است و زندگی دانشجویی چگونه سپری می شود؟

آنچه که اینجا می نویسم صرفا تجربه ی زندگی هفت سال گذشته ی من در فنلاند است. البته به بهونه های مختلف در مورد فنلاند در «فهمیدم» نوشته ایم. مثلا در مورد جشن اواسط تابستان، تفاوت های فرهنگی با ایران و تور هنر در هلیسنکی. اما امروز می خوام از زوایا و جزییات زندگی در فنلاند بیشتر بگم.

آب و هوا

اون چیزی که اینجا می نویسم مربوط می شه به جنوب فنلاند. طبیعتا در شمال، شدتِ روشنی، تاریکی و سرما تا حدی بیشتر است.

حتما شنیدین که در قطب شش ماه شب هست و شش ماه روز. فنلاند هم از اونجایی که  یکی از نزدیک ترین کشورهای دنیا به قطب شمال هست از این قاعده مستثنی نیست. تابستونها فقط چند ساعتی هوا تاریک می شه. اوج روشنیِ هوا هم بیستم ماه ژوئن است که همزمان می شه با اول تابستونِ خودمون. حدودا از ساعت سه صبح هوا روشن می شه تا نزدیکهای دوازده شب. به دلیل همین تابش زیاد نور خورشید و البته بارندگی، فنلاند پر از جنگلهای زیباست که تابستون رو دلنشین می کنه. از طرفی تعداد زیادی دریاچه ی کوچک و بزرگ داره. تقریبا هر جایی از فنلاند زندگی کنید می تونید یک دریاچه یا رودخونه ی کوچک که وسط جنگل هست پیدا کنید و در میان مشغله روزانه اونجا می تونه براتون منبعی از آرامش باشه. تابستونها خیلی گرم نمی شه؛ درجه حرارتِ هوا در گرمترین ماههای سال بین پانزده تا بیست و پنج درجه متغیر است.

تابستون فنلاند، شهر وانتا

فنلاند در کل کشوری ست سردسیر. زمستون های طولانی و پر از برف داره. هوا در ماههای آذر، دی و بهمن ممکنه تا زیر بیست درجه و در شمال فنلاند حتی زیر سی درجه هم بره. تو زمستون هوا تاریکه. از اوایل آبان ماه، خورشید رو تا سه چهار ماه نمی شه دید. در مدت کوتاهی که روز هست — مثلا از ساعت نه صبح تا چهار بعد از ظهر — خورشید پشت ابرهاست و بعدش هم که هوا کامل تاریک می شه. هر چقدر زمستون فنلاند سرد و تاریک هست تابستونش اما لذت بخش و زیباست.

زمستون فنلاند، شهر لاهتی

مردم فنلاند

فنلاند کشوری ست با جمعیتی نزدیک به پنج میلیون و چهارصد هزار نفر. مردم فنلاند معروف هستند به درون گرایی. اکثرا کم حرف اند و مودب. به حریم شخصی دیگران احترام می ذارن. مثلا به ندرت سوال خصوصی می پرسند. یا نژادپرست نیستند یا اگه هستند معمولا نمی شه فهمید. اما ایجاد تعامل اجتماعی و برقراری رابطه هایِ صمیمی با فنلاندی ها کار سختی ست. این ویژگی، در ارتباط با خارجی ها و وقتی مجبور میشن انگلیسی صحبت کنند، پر رنگ تر می شه.

زندگی دانشجویی، هزینه ها و مهاجرت

چیزی که اینجا می نویسم تجربه ی زندگی دانشجویی من در شهر لاپنرانتا (Lappeenranta) است. اما با کمی تغییر می توان این رو به شهرهای دیگر فنلاند هم تعمیم داد.

ورودی دانشگاه لاپنرانتا

در فنلاند هر شهر موسسه هایی داره که مسئول فراهم کردن خونه برای دانشجویان هستند. خونه های دانشجویی در شهر لاپنرانتا به دانشگاه نزدیک هستند. بیشتر خونه ها به صورت مشترک با یک یا دو دانشجوی دیگر تحویل داده می شن. اجاره ی ماهانه بین دویست و پنجاه تا چهارصد یورو متغیر است. از سال دوم به بعد هم شانس گرفتن خونه ای که توش تنها باشین رو هم دارین، مثلا آپارتمانهای استودیو یا همون سوییت خودمون.

دانشگاههای فنلاند از امسال اقدام به گرفتن شهریه کردند. مثلا دانشگاه لاپنرانتا سالی ده هزار یورو شهریه برای تحصیل در کارشناسی ارشد رشته بازاریابی بین الملل در نظر گرفته. رشته های دیگه هم کم و بیش هزینه های مشابهی دارند. اما خبر خوب اینکه دانشگاهها اقدام به معرفی بورسیه های مختلف هم کرده اند و دانشجو ها اگه موفق بشن این بورسیه ها رو بگیرند مقداری یا حتی تمام هزینه های تحصیلشون رو دانشگاه پوشش می ده.

هزینه ی زندگی دانشجویی، در کل، بین پانصد تا ششصد یورو در ماه می شه. البته بسته به سبک زندگی تون ممکنه این هزینه بیشتر یا کمتر بشه. (هلسینکی و شهرهای بزرگ کمی گرونتر می شه، مثلا صد تا دویست یورو بیشتر).

دانشگاهها از امکانات بسیار خوبی برخوردارند و دانشجوها به خوبی حمایت می شوند. آزمایشگاهها مجهز هستند و معمولا برای جمع آوری داده  – چه آزمایشگاهی چه آماری و چه کیفی – مشکلی پیش نمی یاد. اغلب فرصت کار تابستونه برای دانشجو ها فراهم می شه. این کار می تونه در دانشگاه در قالب پروژه های دانشگاهی یا در صنعت باشه، که هم تجربه ی خوبی هست و هم منبع درآمدی مناسب. خیلی ها می تونند برای پایانامه ی ارشدشون هم از دانشگاه یا صنعت حقوق دریافت کنند – مثلا حقوقی در حد هزار و دویست یورو یا بعضی وقتها پانصد یورو – که این هم کمک هزینه ی خوبی می شه. از نظر علمی و پژوهشی هم گروه به گروه، دپارتمان به دپارتمان و دانشگاه به دانشگاه فرق می کنه. در مورد کیفیت تدریس هم همینطور؛ نمی توان حکم کلی داد.

اما اگه دنبال دکترا هستین چه باید کرد؟ البته من اینجا قصد ندارم وارد بحث شیرین و جنجالی اینکه دکترا بخونیم یا نخونیم بشم. اون بستگی به خودتون داره. این بحث رو می شه به کارشناسی ارشد و اصلا اینکه دانشگاه بریم یا نریم هم تعمیم داد. بگذریم.

وارد بحث چگونگی پذیرش گرفتن هم نمی شم که از حوصله ی این مطلب خارجه. به همین بسنده می کنم که گرفتن پذیرش کم و بیش شبیه سایر کشورهای غربی ست. اما چه چیزی فنلاند رو در این زمینه از بقیه کشورها متمایز می کند؟

فنلاند، طبق تجربه ی من و شنیده هام از کشورهای دیگه ی اروپایی، یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا ست. مثلا من مدتی در انگلیس به عنوان دانشجوی مهمان بودم. اونجا نه تنها بورسیه ی تحصیلی سخت می شه گرفت، بلکه دانشجوهای دکترا به دانشگاه شهریه می پردازند. در فنلاند اما شهریه ای که در کار نیست هیچ، بورس خوبی هم می گیرید که نه تنها هزینه های زندگی رو پوشش می ده بلکه می تونید پس انداز هم کنید. کلاسهایی هم که شرکت می کنید مجانی هستند. یکی از مهمترین مزیتهای فنلاند اما این هست که شما به عنوان دانشجوی دکترا معمولا استخدام دانشگاه می شید و به همین دلیل اجازه اقامت نوع A که کاری هست می گیرید. بعد از اتمام دکترا هم می تونید برای اقامت دائم اقدام کنید.

با این حال ما با توجه به معیار ها و البته ارزشهامون تصمیم می گیریم. مثلا ممکنه رتبه ی دانشگاه برامون مهم باشه یا استاد خاصی رو مد نظر داشته باشیم. برای من مثلا رتبه ی دانشگاه چندان مهم نیست و در پایانِ دکترا، رزومه ای که برای خود ساخته ام و توانایی ها که کسب کرده ام خیلی ارزشمند تر است تا رتبه ی دانشگاه. البته این نظر شخصی من است.

کار کردن در فنلاند

طبیعتا ممکنه بخواین بعد از تحصیل وارد صنعت و بازار کار بشید. من در این زمینه تجربه ی محدودی دارم چون فقط حدود نه ماه اینجا کار کرده ام. اما می تونم همین تجربه ی محدود رو به اضافه ی اون چیزی که از دوستان در این مورد شنیدم باتون به اشتراک بذارم.

در فنلاند کلا به نظر میاد که کار پیدا کردن سختتر از دانشگاه موندنه. یکی از اصلی ترین دلایلش هم اینه که اگه زبان فنلاندی ندونید خیلی از شرکتها شاید شما رو نپذیرند. از طرفی به نظر میاد که اینجا اولویت با فنلاندیهاست. البته من درباره صحت این حرف مطمئن نیستم؛ این چیزی ست که از دوستان شنیدم. به هر حال، اگر اهل دکترا خوندن نیستید، می تونید به کار کردن در فنلاند هم فکر کنید که شرایط کاری خوبی داره. مثلا حقوق بالا و بیمه ی خوب از جمله مزیت های کار کردن در فنلاند هست.

زبان فنلاندی و شهروندی در فنلاند

خیلی از ماها دوست داریم بعد از مدتی زندگی در کشوری غربی، به دلایل مختلف برای شهروندی هم اقدام کنیم. برای گرفتن شهروندی فنلاند باید حداقل پنج سال در فنلاند زندگی کرده باشید و درآمد کافی برای پوشش هزینه های زندگی تون هم داشته باشید. اما شرطی که گرفتن شهروندی رو سخت می کنه داشتن مدرک زبان فنلاندی ست. شما باید بتونید در سطح متوسط (B1) به زبان فنلاندی مسلط باشید. زبان فنلاندی اما ریشه ای متفاوت با زبان ایندو اروپایی (Indo-european) داره. مثلا زبان فارسی، هندی، لاتین، آلمانی و انگلیسی در خانواده ی بزرگ زبانهای ایندو اروپایی قرار می گیریند. اما زبان فنلاندی با تمام این زبان ها  تفاوت داره، با دستور زبان و واژگانی کاملا متفاوت.

چند توصیه ی نهایی

زندگی در فنلاند، خصوصا به عنوان مهاجر، مثل هر جایِ دیگری ما رو با چالشهای سختی روبرو می کنه. یکی از مهمترینِ این چالشها دوری از خانواده و دوست و آشناست. از اونجایی که درون گرایی و کم رویی یکی از بارزترین ویژگی های جامعه ی فنلاند هست، اینجا، این چالش، برجسته تر هم می شه؛ پیدا کردنِ دوست و شریک عاطفی در فنلاند کار آسونی نیست. ممکن است — البته فقط ممکن است — کیفیت زندگی اجتماعی شما به شکل منفی تحت تاثیر قرار بگیره. بنابراین قبل از هر اقدامی به این جنبه ی مهم زندگی خوب فکر کنید.

دوم مساله ی آب و هوا ست. اینجا زمستون سرد، تاریک و طولانی ست. اگر اهل سرما نیستید، شاید دراز مدت اذیت بشید. اما اگر مثلا ورزش های زمستونه رو دوست دارید و سرما اذیتتون نمی کنه، فنلاند می تونه حسابی جذاب باشه.

سوم، بحث زبان فنلاندی ست. مردم فنلاند اکثرا به زبان انگلیسی مسلط هستند، با این حال دونستن زبان فنلاندی، اگر قصد موندن در فنلاند رو در بلند مدت دارین، ضروری ست. یادگیری زبان فنلاندی هم، همونطور که گفتم، کار آسونی نیست.

این خلاصه ای بود از اون چیزی که به نظرم مفید می اومد. اما تصمیم های ما در راستای ارزشها و معیارهای ماست. مهاجرت کردن هم تصمیمِ کوچکی نیست و خیلی از جنبه های زندگی در جامعه ی مقصد رو باید در نظر داشت. امیدوارم این نوشته بتونه کمک کنه که با اطلاعات بیشتری تصمیم گیری کنید.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از