تجربه های کسب و کاررویدادهای کارآفرینی

متن مصاحبه با رسانه فنلاندی در روز پایانی هفته انرژی واسا

ظاهرا چون لینک خبر در ایران فیل، تر بوده و خبر به زبان سوئدی است، به دلیل درخواست های مکرر دوستان ترجمه عین متن مصاحبه را در این نوشته می آورم. متن مصاحبه را آقای بیورن استنباکا Björn Stenbacka خبرنگار HSS Media تهیه کرده است.

ایران بازار جذابی است

ایران بازار بزرگی است که به شرکت های فنلاندی فرصت های خوبی را پیش نهاد می دهد مخصوصا در زمینه کسب وکار فناوری های پاک. شرکت علی جنیدی، سوئومیران SuomIran درها را به بازار 78 میلیون نفری باز کرده است.

علی جنیدی شرکت سوئومیران را تاسیس کرد تا به شرکت های فنلاندی کمک کند که در بازار ایران وارد شوند. عکس از لینوس لیندهلم

در ژانویه 2016 آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران خودش را ملزم به رعایت تعهدات این سازمان تحت توافق هسته ای کرده است. بازرسان گزارش کردند که ایران فعالیت های برنامه هسته ایش را کاهش داده و دیگر قادر به ساخت سلاح های هسته ای نیست.

این تصمیم به این معنی بود که ایران دوباره بازاری باز برای روابط تجاری بین المللی و جهانی تلقی می شود. تحریم های بازرگانی برداشته شد.

یک سال پس از این تصمیم شرکت های صادر کننده بین المللی صف بستند تا فرصت های همکاری با بازار ایران را زیر نظر بگیرند، بازاری که همچنین می تواند دریچه ورود به بازار کشورهای همسایه اش نظیر ارمنستان، آذربایجان، پاکستان و افغانستان باشد.

علی جنیدی یک ایرانی است که به فنلاند آمد تا در دانشکده فنی لاپنرانتا تحصیل کند. او تحصیلات دانشگاهی اش را در دانشکده فنی دانشگاه تهران آغاز کرد.

به محض این که او به فنلاند آمد، در این فکر بود که چگونه به شرکت های فنلاندی برای حضور در بازار ایران کمک کند. او شرکت مشاوره ای سوئومیران را به همراه دو ایرانی دیگر در فنلاند تاسیس کرد، که در هلسینکی و تهران دفتر کاری دارد. هر سه با دانشگاه ها و کالج های لاپنرانتا و هلسینکی ارتباط دارند.

یوها هکّینن، مدیر عامل اتاق بازرگانی شرق خلیج بوتنیا (خلیج بین فنلاند و سوئد)  بیان کرد که ایران یک بازار جذاب رو به رشد است.

 • فرصت های همکاری عالی در زمینه هایی مانند بخش انرژی وجود دارد. برای شرکت های واقع در واسا خوب است که سفیر فنلاند در تهران آقای هاری کمرینن Harri Kämäräinen را بشناسند که اهل واسا است.

علی جنیدی ایران را به عنوان “سرزمین فرصت ها” توصیف می کند.

 • بخش انرژی و پسماند دو بخشی هستند که فرصت های خیلی خوبی را برای کار عرضه می کنند. فناوری های پاک (کلینتک Cleantech) یکی از زمینه های واقعا داغ در ایران است. زمینه جذاب دیگر به گفته او ICT است.

او گفت که نزدیک به 5 میلیون نفر سالانه از دانشگاه ها و مراکز دبیرستانی ایران فارغ التحصیل می شوند.

 • ایران بر طبق داده های آماری، بیشترین تعداد مهندس را بر جمعیت در دنیا داراست. صنعت نفت و گاز در ایران بسیار گسترده است و منابع گاز و نفتی عظیمی وجود دارد. انرژی های نو به شدت در حال توسعه است. ایران ظرفیت خیلی خوبی برای انرژی خورشیدی دارد. سال گذشته ، 100 مگاوات انرژی های تجدید پذیر در کشور نصب شد. پیشبینی نمودار سال جاری به حدود 700 مگاوات خواهد رسید.
 • شرکت های فنلاندی ممکن است دشواری هایی را برای ورود به بازار ایران تجربه کنند چون آن ها با فرهنگ ایران آشنایی زیادی ندارند. اما کار با ایرانی ها ساده است.
 • برای فنلاندی ها فرهنگ کسب و کار ایرانیان به نظر دشوار می رسد. جنیدی می گوید که افراد به اندازه فنلاندی ها سر وقت نیستند و گاهی اوقات در مواجهه با خارجی ها رشوه داده می شود.
 • ایران می خواهد که روابط کاری بلند مدتی را بسازد که پایدار و با ثبات باشد. در فنلاند فرهنگ کسب و کار، قابل اعتماد، باز، شفاف و صادقانه است. برای فنلاندی ها می تواند سخت باشد که بتوانند شریک مناسبی در ایران پیدا کنند. وظیفه ما این است که به آن ها در این زمینه کمک کنیم. گاهی اوقات نقش ما این است که موشکافی، تجزیه تحلیل کرده و بهترین شرکت ها را برای کار پیدا کنیم.

او می گوید که فساد در ایران بیشتر از فنلاند است اما در عین حال اگر شریک تجاری مناسبی پیدا شود، پاداش بالایی دریافت می شود.

به گفته جنیدی، شرکت های فنلاندی در ایران شناخته شده هستند.


رشد اقتصادی 6.6 درصدی

 • حکومت ایران جمهوری اسلامی است که در آن روحانیون قدرت زیادی دارند. رهبر ایران آیت الله علی خامنه ای است و رئیس جمهور کشور، حسن روحانی است.
 • رشد اقتصادی کشور بر طبق صندوق بین المللی پول IMF در سال 2016، 6.6% بوده است.
 • سهم نفت از تولید ناخالص داخلی 40 درصد است.
 • زبان اصلی کشور فارسی (پارسی) است.
 • تهران با بیش از 8 میلیون تن سکنه، پایتخت کشور است.
 • دولت در فضای کسب و کار حضور پررنگی دارد. مطابق شفافیت بین المللی، آن چه که شاخص فساد نامیده می شود برای ایران 29 است. روسیه هم تقریبا چنین شاخصی را دارد. فنلاند شاخص نموداری 89 را داراست.

پی نوشت: این مصاحبه از سوی رسانه واسابلادت Vasabladet در روز پایانی هفته انرژی فنلاند Vaasa Energy Week 2017 در حاشیه دیدار با رئیس اتاق بازرگانی غرب فنلاند (Ostrobothnia Chamber of Commerce) و رئیس خوشه انرژی فنلاند (Energy Cluster)  آقای یوها هکّینن Juha Häkkinen انجام شد. واسابلادت دومین رسانه قدیمی فنلاند است (انتشار از سال 1856) و دومین رسانه پرمخاطب به زبان سوئدی.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از