روزنگاشته ها

فنلاند نامه 2

بخش اول مربوط به این سلسله نوشته را اگر این جا مطالعه کرده باشید، در این نوشته قصد دارم که به برخی از روزهای خاص فنلاندی ها اشاره کنم.

در فنلاند روز هایی هستند که در آن پرچم کشور را در جای جای محله ها و مراکز اداری بر افراشته می کنند، که مرا یاد یوم الله های خودمان می اندازد! 6 دسامبر روز استقلال فنلاند است که فنلاندی ها با این جمله به هم خوشامد می گویند: Hyvää itsenäisyyspäivää یعنی روز استقلال مبارک!

یادم می آید که پارسال کلی تمرین کردم که این جمله را درست ادا کنم. دست آخر، وقتی به دوست فنلاندی گفتم هیچ عکس العملی نشان نداد، نمی دانم چون دو روز بعد از این رویداد بود یا این که غلط ادایش کردم!itsenaisyyspaiva-Fahmidam.net

به هر حال این روز یادآور 6 دسامبر سال 1917 است که فنلاند که تا پیش از آن به شکل یک قلمرو دوک نشین از اتحاد جماهیر شوروی بود اعلام استقلال کرد. این اتفاق پس از انقلاب اکتبر شوروی بود که در پی پیروزی آن، کمونیست ها قدرت را به دست گرفتند و برای نشان دادن حسن نیت خود، قراردادهای ظالمانه ای که با کشورهای دیگر داشتند را ملغی کرده و اجازه چنین تحرکاتی را در سرزمین های تحت سیطره خود دادند.

شاید یکی از دلایلی که ایران همچنان یک کشور باقی مانده است، پیروزی کمونیست ها و جلوگیری از اجرای قرارداد 1915 بود. طی آن علاوه بر قرارداد 1907 که ایران را به سه قسمت مابین روسیه و بریتانیا و دولت مرکزی تقسیم کرده بودند، در قرار داد 1915، این دولت مرکزی را هم قرار نبود به رسمیت بشناسند و ایران به طور کل بین روسیه و بریتانیا تقسیم می شد. (برای جزئیات بیشتر از این قرارداد ها این جا را مطالعه کنید)

شاید از این نقطه نظر بین ایران و فنلاند در حفظ استقلال خود از روسیه بتوان نقطه اشتراکی یافت.

به هر روی، فنلاندی هایی که از قرن 13 تا 19 میلادی تحت حاکمیت سوئدی ها بودند و حدود 100 سال تحت حاکمیت روس ها قرار داشتند توانستند تا استقلال خود را بازیابند. زبان فنلاندی که در سال های حاکمیت سوئدی ها زبان غیر رسمی بود، در کنار سوئدی به زبان رسمی کشور بدل شد.

یکی از دلایل ایجاد اتحاد در فنلاندی ها برای استقلال را می توان در به رسمیت یافتن زبان فنلاندی که پس از انتشار اولین بار کتاب حماسی کالِوالا قوت بیشتری یافت، دانست. چیزی که مرا به یاد شاهنامه فردوسی می اندازد که اگر نبود شاید زبان پارسی امروزه وجود نمی داشت.

اگر چه فنلاندی ها در جنگ جهانی دوم دو بار با روس ها جنگیدند. بار اول که به جنگ زمستانی 1939-1940 شهرت دارد، جانانه در برابر ارتش عظیم شوروی استقامت به خرج دادند و در ازای 70 هزار کشته، حدود 350 هزار تن از ارتش شوروی را تلف کردند و بخش هایی از سرزمینشان به اشغال شوروی در آمد. اما پس از آن به تلافی این یورش، در پیروی از آلمان ها، علیه روس ها شوریدند و بخش هایی از شوروی را نیز اشغال کردند در نهایت با آتش بس این نزاع خاتمه یافت و مناطق کارلیا، سالّا و پتسامو برای همیشه از خاک فنلاند جدا شد که قسمت آخر از این سرزمین یعنی، پتسامو اجازه دسترسی فنلاند به اقیانوس منجمد شمالی را می داد.

Finnish_areas_ceded_in_1944-Fahmidam.net

استقلال فنلاند در ابتدا توسط شوروی، سوئد، فرانسه و آلمان و چند ماه بعد توسط کشورهای دیگر نظیر ایران در 23 جولای 1918 به رسمیت شناخته شد.

 

 

 

دیدگاه بگذارید

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از