روزنگاشته ها

فنلاندنامه – انتخابات شوراهای شهر فنلاند

در این روزنگاشته می خواهم تجربه رای دادن در فنلاند را برایتان نقل کنم.

روز 9 آپریل 2017 مطابق نامه ای که دریافت کرده بودم در محل رای گیری که کتاب خانه ای بود حاضر شدم. متصدی اسمم را در لیستی که آن جا بود پیدا کرد و بعد از نشان دادن کارت شناسایی مقابلش را امضا کردم. سپس یک برگه دریافت کردم که رویش یک شماره را می بایست می نوشتم. 20 ثانیه صبر کردم که نفر قبلی کارش را تمام کند. سپس در دو غرفه ای که آن جا قرار داشت و حالت مخفی داشت از روی لیست شماره نامزد مورد نظرم را نوشتم. فرم را تا کردم و پس از مهر خوردن در صندوق انداختم. کل این فرآیند 3 دقیقه بیشتر طول نکشید!

برای شرکت در انتخبابات، چند ماه قبل نامه ای برای کسانی که می توانند در انتخابات شرکت کنند می فرستند که در آن توضیحات مربوط به رای گیری داده می شود. این که می توان در یک هفته مانده به روز رای گیری رای را به صندوق انداخت. همچنین امکان رای دادن اینترنتی وجود دارد. جالب این که برای رای دادن اتباع خارجی حداقل می بایست سنشان بالای 18 سال باشد و دو سال در فنلاند اقامت ممتد داشت و محل اقامت فعلیشان دائم باشد. برای کاندیدا شدن هم برای افراد محدودیت خاصی نیست فقط این که عضو حزب یا انجمن انتخاب کننده باشد و تحت قیمومت کسی نباشند.

چه کسانی می توانند در انتخابات شوراهای شهر فنلاند رای دهند

اطلاعات دقیق و کامل تر را در سایت انتخابات زیرمجموعه وزارت دادگستری فنلاند حتی به زبان فارسی (رای دادن در انتخابات شورای شهر فنلاند) می توانید مطالعه کنید. (+)

خیلی از خارجی ها نمی دانند که می توانند در انتخابات چه به عنوان رای دهنده و چه نامزد، تاثیرگذار باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از