روزنگاشته ها

طریقه تلفظ صحیح و درست خواندن کلمات زبان فنلاندی بخش اول

از آن جایی که بسیار مشاهده کردم که واژگان زبان فنلاندی در پارسی اشتباه تلفظ می شود می خواهم در این نوشتار به این مطلب بپردازم. البته قصد آموزش زبان فنلاندی ندارم.

پیش  از آن خوب است که بدانیم زبان فنلاندی یکی  از سخت ترین زبان های دنیاست، زبانی که زبان رسمی کشور 5.5 میلیون نفری فنلاند است. البته حدود 500 هزار حیوان خانگی در فنلاند زندگی می کنند که احتمالا به جای چِخ و پیشت و کلماتی که ما استفاده می کنیم قطعا آن ها با کلمات فنلاندی خو گرفته اند.

این سخت بودن زبان باعث  شده تا بیشتر فنلاندی ها برا ارتباط با جهان اطراف انگلیسی، سوئدی و یا روسی یاد بگیرند. پس ندانستن این زبان مشکل زیادی برای انجام کارهای روزمره در این کشور ایجاد نمی کند چون اکثر مردم (طبق تجربه شخصی من بالای 90 درصد) انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند.

بر خلاف سخت بودن این زبان برای یادگیری، خواندن و تلفظ کلماتش کاری است که با 5 دقیقه تمرین می توان یاد گرفت. از این جهت فنلاندی به آلمانی شبیه است چون در زبان آلمانی هم به سان زبان فنلاندی هر کلمه ای همانطور که نوشته می شود خوانده می شود. شاید کسانی که زبان های جدیدی مانند فرانسوی یاد می گیرند توجه کرده باشند که چقدر استثنائات گوناگون برای خواندن حروف وجود دارد. حتی زبان انگلیسی از این حیث بی قاعده محسوب می شود.

خوب، ابتدا به حروف الفبا می پردازم. در زبان فنلاندی تمام حروف انگلیسی وجود دارد به علاوه سه حرف دیگر، ö, ä, å.

در فایل زیر الفبای فنلاندی، نام هر حرف و نحوه تلفظ آن ها را می توانید مشاهده کنید. (البته تعداد معدودی تبصره وجود دارد که برای کاهش پیچیدگی، ساده سازی شده است)

جدول راهنمای تلفظ حروف زبان فنلاندی

تعداد زیادی از حروف زبان انگلیسی و یا ترکیبات در زبان فنلاندی و کلمات اصیل این زبان وجود ندارند و لذا برای فنلاندی زبان ها، که زبان دیگری بلد نیستند تلفظ برخی حروف ساده زبان انگلیسی دشوار است. در نوشته بعدی بیشتر این مبحث جالب را باز خواهم کرد.

 

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از