روزنگاشته هافنلاند نامه

سمنوی فنلاندی ممّی – عید پاک و نوروز

یکی از تشابهات جالب و نسبتا عجیب ایران و فنلاند سمنو است. فنلاندی ها خوراکی دارند به نام مَمّی یا Mämmi به سوئدی مِمّا Memma که بسیار شبیه به سمنوی ماست. با این تفاوت که سمنو با گندم درست می شود و ممی با چاودار. این خوراکی مختص به جشن عید پاک (ایستر) (به فرانسوی Pâques) است. عید پاک رستاخیز مسیح است. مصرف سمنو در ایام تعطیلات طولانی ایستر چنان زیاد می شود که گاهی وقت ها مثل امسال احتمال خالی کردن شلف های مغازه از ممی وجود دارد. راهکار پیشنهادی که اخبار می دهد این است که زودتر خرید کنید و پیش از آن که تعطیلات آغاز شود در خانه احتکار کنید. ممی را با شکر یا خامه سرو می کنند.

فنلاندی ها قبل از ایستر مقداری گیاه چمن مانند را در داخل یک ظرف قرار می دهند و زمانی که قد کشید تخم مرغ رنگی هایی را در داخلش می گذارند به همراه گل های زرد رنگ. بسیار شبیه به سنت ما در نوروز که سبزه و تخم مرغ رنگی داریم. به نظر می رسد که ریشه این اشتراک به آیین میترائیسم باز گردد.

فنلاندی ها معمولا گوشت گوسفند یا بره را در طول سال نمی خورند یا خیلی کم مصرف می کنند ولی در طی تعطیلات 4-5 روزه ایستر غذاهای متنوعی با گوشت بره دارند.

این هم عکسی از جادوگران عید پاک! کودکان شاخه های آذین بسته را به دیگران می دهند و در ازایش عیدی می گیرند.

یک کمدین ایرانی امریکایی هم هست به نام کیوان معزی که از فرهنگ کشور پدرش  نظیر نوروز بی خبر بوده و پس از آشنایی به نشر و ترویج این فرهنگ در اجراهایش می پردازد. داستان جالبش را می توانید در اینجا ببینید، در مورد تشابه ایستر و نوروز و بی خانمان شدنش برای ترویج فرهنگ.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از