بهبود مهارت های فردیتجربه های کسب و کاررهبریرویدادهای کارآفرینی

سایمون سینک: رهبران، آخرِ سَر، غذا می خورند (قسمت چهارم)

حتما مطالب قبلی را پیش از این مطلب مطالعه کنید. قسمت اول، قسمت دوم و قسمت سوم.

پس از دانستن کارکردهای 4 ماده شیمیایی مورد اشاره، الان زمان جمع بندی مطالب است.

زمانی که موبایل شما زنگ می خورد یا بوق می زند یک تلنگر دوپامینی به شما می زند که می تواند عامل به وجود آوردن یک اعتیاد باشد. این اعتیاد می تواند مانند دیگر اعتیادها سبب اتلاف زمان، اتلاف منابع و نابود کردن روابط انسانی شود. اگر گوشی همراهتان را در دستتان داشته باشید (یا بر روی میز) زمانی که با افراد دیگری هستید ناخودآگاه یک پیام به افراد دور و بر خودتان می دهید که شما فکر نمی کنید که آن ها خیلی مهم باشند. اگر کسی خواست با شما گفتگو کند گوشی تان را در جیب یا کیفتان بگذارید، لپتاپتان را ببندید تا نشان دهید که آن طرف مهم تر از گوشی همراه شماست و بپرسید که چه طور می توانم به شما کمک کنم و یا چه کاری از دست من ساخته است؟ این طوری بهتر نیست!؟

حال به اعتماد که در پست اول این مجموعه پرداخته بودیم می رسیم، اعتماد در گفتگوهای کوتاه و در مدت زمان طولانی شکل می گیرد. گپ و گفت های کوتاه برای اعتماد سازی خیلی مهم هستند. از خودگذشتگی های کوچکی که در بلند مدت نتیجه بخش است.

سایمون هم مانند آریانا عقیده دارد که گوشی موبایل را در اتاق خواب شارژ نکنید. زمانی که او در جلسات مدیریتی حضور دارد یک کاسه بزرگ می آورد و گوشی های همه حاضرین را جمع می کند، این به افراد کمک می کند که در جلسات راحت تر باشند و حتی در طول زمان های تنفس گوشی هایشان را چک نمی کنند، با این که اجازه دارند از گوشی شان استفاده کنند.

Simon-Sinek-Leaders-Eat-Last-Fahmidam.net

اگر اعتماد و عملکرد را دو مولفه اساسی برای رهبری بدانیم، چنان که تکاوران دریایی می دانند، رهبری که عملکرد خوب دارد ولی سطح اعتمادش پایین است رهبر سمی تلقی می شود. برای همین است که رهبرانی که عملکرد متوسط و یا پایین دارند اما سطح اعتمادشان بالاست را برای ارتقا دادن ترجیح می دهند. اما در شرکت ها ترفیع معمولا وابسته به عملکرد است.

جهان، همیشه یک چالش غیر قابل پیش بینی است و یکی از مشکلات بزرگ فقدان رهبران موثر است. ما نیاز به کسانی داریم که الهام بخش ما باشند تا خودمان بتوانیم راه حل ها را پیدا کنیم.

نوع سوال هایی که می پرسیم است که تعیین می کند جواب چه باشد، معمولا اگر سوال منطقی بپرسیم، پاسخ هم منطقی خواهد بود و اگر سوال احساسی باشد جواب احساسی دریافت می کنیم.

سعی کنید برای دیگران رهبری باشید که آرزو می کردید شما را رهبری کند.

سعی کنید در زندگی، مأموریت داشته باشید. ماموریت زندگی آقای سایمون سینک این است که روزی برسد که اکثریت مردم هر روز از خواب برخیزند تا کاری را که به آن عشق می ورزند انجام دهند.

پی نوشته نخست: خودم به شخصه دوست دارم که این مطالب را در یک پست بیاورم تا پیوستگی بین مطالب بیشتر حفظ شود ولی چون به نظر نوشته های بلندی می شوند و ممکن است طولانی بودن مطالب عامل بازدارنده ای از خوانده شدنشان شود، در چندین پست خدمتتان می نویسم.

پی نوشته دوم: این سخنرانی یکی از سخنرانی های مورد علاقه ام بود و شاید به همین دلیل بیشتر در موردش نوشتم. سخنرانی بعدی را که برایتان فردا خواهم نوشت خودم بهترین سخنرانی این همایش ارزیابی می کنم، واقعا لذت بخش بود. با فهمیدم همراه باشید!

 

کلید واژه ها: سایمون سینک، Simon Sinek، رهبری، هدف، دوپامین، گوشی همراه، انرژی، عملکرد، بلند مدت، زمان، اتلاف، منابع، اعتماد، گفتگوهای کوتاه، شارژ، موبایل، الهام، راه حل، مأموریت، عشق

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از