روزنگاشته ها

درگذشت ماونو کویویستو رئیس جمهور فنلاند

یک هفته پیش (12 می 2017) آقای ماونو کویویستو  Mauno Koivisto رئیس جمهور اسبق فنلاند در سن 93 سالگی از دنیا رفت. در این روزنگاشته بنا دارم تا به طور مختصر او را معرفی کنم و تعتدادی از رئیس جمهورهای دیگر فنلاند را هم به شکل خلاصه معرفی نمایم.

کویویستو نهمین رئیس جمهور فنلاند بود که به مدت دو دوره ی 6 ساله از 1982 تا 1994 زمام امور این کشور را بر عهده داشت. او پیش از این سمت در نقش نخست وزیری از سال های 1968 تا 1970 و از 1979 تا 1982 نیز فعالیت کرده بود. ریاست جمهوری او همزمان با پایان جنگ سرد و فروپاشی شوروی و عضویت فنلاند در اتحادیه اروپا روزی که کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد صورت گرفت. در سال 1991 ریاست جمهوری فنلاند به دو دوره پیاپی توسط یک رئیس جمهور محدود شد.

کویویستو رئیس جمهوری بود که پس از اورهو کِکّونن  Urho Kekkonen بر سر کار آمد. ککونن کمی خوی خودکامگی داشت و 26 سال بر فنلاند حکمرانی کرده بود، تا زمانی که بیماری مغزیش اجازه ادامه را به او نداد. کویویستو را شاید بتوان به نوعی پدر دموکراسی امروز جامعه فنلاند دانست. او اولین رئیس جمهور سوسیال دموکرات فنلاند به شمار می رفت. او بر خلاف رئیس جمهور پیشین قدرت رئیس جمهور را کمتر کرد و آن را به مجلس اعطا کرد.

FINLAND – NOVEMBER 10: Finland President Urho Kekkonen On November 10Th 1961. (Photo by Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images)

پس از او آقای مارتّی آهتیساری Martti Ahtisaari به ریاست جمهوری رسید. (از 1994 تا 2000) وی بعدها به دلیل تلاش های صلح طلبانه اش در مناقشه های بین المللی مانند آچیه اندونزی، نامیبیا، کوزوو و عراق در سال 2008 جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد.

پس از آهتیساری، خانم تاریا هالونن Tarja Halonen که یازدهمین رئیس جمهور فنلاند بود و اولین بانویی که این سمت را در فنلاند کسب کرد. او هم در دولتِ زیرمجموعه ی جمهوریت کویویستو اولین بار در مقام وزارت وزیر دادگستری ظاهر شده بود. هالونن دو دوره ی پیاپی 6 ساله از 2000 تا 2012 رئیس جمهور فنلاند بود. به گفته ی فنلاندی ها و ایرانیانی که او را دیده اند، بسیار متواضع و خاکی در برنامه های عمومی بدون بادیگارد حاضر می شود.

پس از هالونن آقای سائولی نینیستو  Sauli Niinistö رئیس جمهور دوازدهم و فعلی فنلاند است که در آبان 1395 به همراه هیات اقتصادی بزرگی به ایران سفر کرد و در دو روز اقامتش در ایران با سران کشور نیز دیدار کرد. وی تا سال 2018 رئیس جمهور فنلاند خواهد بود.

اما بازگردیم به رئیس جمهور راحل. علیرغم انتقاداتی که از او می شد که چرا به دولت استونی برای خلاصی از دست شوروی سوسیالیستی کمک نمی کرد و او سکوت می کرد، پس از مرگش افشا شد که 100 میلیون مارکای فنلاند (واحد پولی رایج آن زمان) در قالب طرح های فرهنگی به همسایه ی جنوب خلیج فنلاند کمک می کرد. راز این مخفی بودن این بود که مسکو ممکن بود به مقابله برخیزد و منافع ملی فنلاند به خطر افتد. لذا استقلال استونی را پس از آن که قدرت های بزرگ به رسمیت شناختند پذیرفت. حال که گرد تاریخ بر آن ماجرا نشسته افشایش باعث محبوبیت باز هم بیشتر این رئیس جمهور فقید شد. در دوران او ظاهرا زایمان دردناک صنعتی تر شدن فنلاند آغاز شده بود که در پی بحران اقتصادی و بیکاری گسترده جمعیت آمده بود. تغییر مشی شرکت لاستیک سازی نوکیا به سمت ساخت گوشی های موبایل در 1990 در چنین فضایی شکل گرفت.

او رفت اما تشریفات و مراسم دولتی تدفین او در 25 ماه می 2017 در گورستان هیتانیمی انجام خواهد شد و مردم به مدت چند روز فرصت دارند که در کاخ ریاست جمهوری مراتب تسلیت خود را به صورت کتبی و یا آنلاین اعلام نمایند.

Image: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

به مناسبت فوت او، پرچم ها در فنلاند به شکل نیمه افراشته در آمد. این ضایعه را بر فنلاندی ها تسلیت می گویم. روحش شاد و یادش گرامی.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از