فنلاند نامه

جشن اواسط تابستان – میدسامر – یوهانّوس

فنلاندنامه امروز اختصاص به جشن میانه تابستان دارد که بر خلاف اسمش وسط تابستان نیست! البته امسال که انقدر بهار و تابستان خنک شده، که هنوز درآوردن کاپشن کمی ریسکی است.

 Midsummer که شنبه بین 20-26 ژوئن است، در فنلاندی به آن Juhannus می گویند که همان مراسم مربوط به حضرت یوحنای تعمید دهنده (یحیی پیامبر مندائیان) یا St John است. به دلیل ریشه دار بودن در تاریخ شمال اروپا، این مناسبت در سوئد از اهمیت بالایی برخوردار است.

فنلاندی ها در این روز و تعطیلات منتهی به این آخر هفته به دامان طبیعت و کلبه های تابستانی شان می روند و چند روزی را در دل محیط زیست به سر می برند. آتش زدن نمادین یک قایق بر روی دریاچه که برای شاد کردن دل اوکّو انجام می شده مرسوم است.

تبر اوکو

در اساطیر Ukko ایزد آسمان، آب و هوا، درو و طوفان بوده و چون باران را کنترل می کرده باید به نوعی به او روی خوش نشان می دادند تا دروی محصولاتشان بی دردسر انجام گیرد. اوکو شباهت های زیادی با زئوس یونانی ها دارد.

فنلاندی ها در این روز آتش روشن می کنند و سوسیس یا چیزهای دیگر را رویش باربکیو می کنند. سونا هم یکی دیگر از تفریحاتشان است مخصوصا با برگ های درخت توس که به آن ویهتا می گویند. پشه های سمج هم سور و سات نیش زدنشان جور است. حتی از روی لباس هم بی نصیب نمی گذارندتان!

شب های روشن و سفید هم که یکی دیگر از زیبایی های این ایام است.

شاید بتوان به نوعی یوهانوس را با سیزده به در خودمان معادل گرفت، از حیث رفتن مردم به آغوش طبیعت. و از حیث آتش روشن کردن با چهارشنبه سوری ما.

در ایام قدیم، دختران جوان به کنار چاهی می رفتند و برهنه وار به سمت آن خم می شدند تا در آن تصویر همسر آینده شان را تماشا کنند. یا این که دسته گلی از 7 گل مختلف درست می کردند و زیر بالشتشان قرار می دادند تا شب خواب شوهر آینده شان را ببینند. به نوعی سبزه گره زدن ما در فرهنگ فنلاندی ها.

این آخر هفته مناسبت نیکویی برای برگزاری مراسم عروسی و دیگر مراسم شاد است. مصرف الکل فنلاندی ها، تلفات جاده ای و میزان غرق شدن در دریاچه ها و دریا، در این زمان به بالاترین حد خود در سال می رسد.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از