روزنگاشته ها

تقدیم عکس اسطوره مقاومت تاریخ معاصر

مادرم به من گفت که تو باید بدانی که وزن اشخاص در جامعه به قدر شدایدی است که در راه مردم تحمل می کنند هر قدر در این راه به تو بیشتر تلخ بگذرد هر قدر قوه مقاومت تو بیشتر باشد مردم قدر تو را بیشتر می دانند. دکتر مصدق

امروز سالگرد اتقاق بزرگی است که یکی از بزرگان تاریخ معاصرمان در رقم زدنش نقش تعیین کننده ای داشته است. ملی کردن (نه ملی شدن) نفت. در دوره مدرسه وقتی نمره کسی در امتحان 20 بود طرف می گفت از معلم 20 گرفتم و اگر 15 بود می گفت 15 داد یا 15 شدم. به نظرم سالگرد ملی کردن نفت مناسب تر است از ملی شدن چون حق گرفتنی هست و نه دادنی.

هر چند چنین بزرگانی در تاریخ همیشه در نهایت در انزوا و تبعید و یا بر سر دار قربانی قدرنشناسی های مردم هم عصرشان شده اند اما تاریخ عمرش درازتر از روزها و هفته ها و ماه ها و سال ها و دهه هاست. در دورانی که مردم فکر می کردند شرکت BP  مخفف بنزین پارس است!

با تقدیم این عکس از اولین دارنده دکترای حقوق ایران زمین به استقبال سال نو برویم.

به کسانی که وقتی پای مصالح عموم به میان آید از مصالح خصوصی و نظریات شخصی صرفنظر می کنند. به کسانی که در سیاست مملکت اهل سازش نیستند و تا آن جا که موفق شوند مرد و مردانه می ایستند و یک دندگی به خرج می دهند و باز به کسانی که در راه آزادی و استقلال ایران عزیز از همه چیز خود می گذرند. این عکس ناقابل اهدا می شود. احمدآباد آبان 1341  دکتر محمد مصدق

فرزندان عزیز وطن با چشمانی باز و بیدار مراقب سرنوشت خانه کهنسال خود باشید تا مبادا تاریخ فردا از نسل امروز به زشتی یاد کند.

پی نوشت: مردان بزرگ نیاز به بزرگراه یا گذرگاه ندارند آن ها خانه در دل ها دارند. خیابان و بزرگراه و گذرگاه محل آنان است که می گذرند نه محل آنان که بی مانند، می مانند.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از