روزنگاشته ها

اهمال کاری خوب یا بد؟ ضرب المثل ها و عبارات با تم اهمال کاری

روزنگاشته امروز به اهمال کاری اختصاص دارد. اهمال کاری یعنی این که کاری که باید انجام بدهی را به بعد موکول کنی و دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایلش کمال طلبی است که برای این که کار را کامل تر انجام دهیم، به تاخیر می اندازیم. یا اینکه اطلاعات کافی نداریم و استانداردهایمان بالاست. دلیل دیگر می تواند این باشد که حوصله و شور و شوق انجام کاری را نداریم و لذا به آینده واگذارش می کنیم. عدم تاخیر هم در برابر اهمال کاری قرار می گیرد.

البته می خواهم اذعان کنم که برخی اوقات اهمال کاری می تواند سودمند باشد مثلا زمانی که اولویت کار مهم تر دیگری بیشتر باشد. بعضی اوقات به این می توان فکر کرد که کاری که دائما اولویتش کمتر و کمتر می شود را بهتر است به کل حذف کرد که حتی فضای لیست انجام کارها را هم اشغال نکند. یک مورد مفید دیگر برای اهمال کاری اختصاص زمان هایی برای فکر کردن بر روی مسائل مهم با نهاده های بالا است.

به هر حال در محموع فکر می کنم مهارت تصمیم گیری در لحظه و سریع مهارتی است که هر چه در آن بیشتر تلاش کنیم و حتی خطا کنیم برایمان موثر باشد. البته به شرطی که زمان هایی را به آنالیز آن انتخاب ها بپردازیم تا ما را در بهبود آن یاری رسان باشد. چون خرده کارهای زیادی در زندگی هست که واقعا صرف زمان برای تصمیم گیری بر روی آن ها منابع را می سوزاند.  و مطابق کتاب تفکر تند و کند از دنیل کانمن بدانیم که کجاها بهتر است کندتر تصمیم بگیریم.

یک کار کوچکی که می توان انجام داد به نقل از کتاب های مدیریت زمان این که کارهایی را که کمتر از 2 دقیقه زمان می برند را بلافاصله انجام دهیم. تمام کردن کارها انرژی نهفته در آن را به ما باز می گرداند.

برای این که خودم هم عامل باشم به جای نوشتن متن های جدید مطالبی را که پیش نویس کرده ام را بیشتر رویشان کار می کنم (عدم تاخیر). البته برخی اوقات ننوشتن سریع در مورد یک مطلب به طور ناخودآگاه ذهن را برای شکل دادن بیشتر مطلب ترغیب می کند (اهمال کاری).

نمونه هایی از ضرب المثل ها و عباراتی که پیدا کردم برای اهمال کاری نکردن:

ره امروز را مسپار فردا.

گر شب نروی روز به جایی نرسی.

خیسی و تُف خشکی و دریا! (اهمال کاری نکردن در ظرف شویی)

کاری که ناتمام بماند رویش برف می نشیند. (از ضرب المثل های آذری)

یک امروز به اندازه دو فردا ارزش دارد.

به قول انگلیسی زبان ها فقط انجامش بده. Just Do It

تسویف (سوف سوف کردن) حتی برای توبه کردن هم اهمال کاری نکنیم بهتر است.

چو فردا شود فکر فردا کنیم (در جهت اهمال کاری)

خود این مطلب را هم می خواستم بیشتر رویش کار کنم اما احساس کردم که دارم بیش از حد اهمال کاری می کنم. لذا ترجیح دادم ناقص باشد اما موجود باشد تا این که کامل باشد و هرگز نباشد.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
ریشه های به تعویق انداختن: چرا شروع به اقدام نمی کنیم؟ – فهمیدم Fahmidam Recent comment authors

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
تازه ترین قدیمی ترین بیشترین رای
مرا آگاه کن از
trackback

[…] قبلا هم در مورد اهمال کاری اینجا مطلبی به اختصار نوشتیم. توصیه می کنم اون رو هم مطالعه […]