بازدهیبهبود مهارت های فردیجریانمدیریت زمان

اندر مزایای سیگار کشیدن – تیز کردن اره برقی با چاقو تیزکن – بازدهی

دو نفر را مقایسه کنید، یکی که دائما بدون وقفه و استراحت کار می کند و دیگری که در زمان های مشخصی برای آسیب زدن به بدنش دست از کار می کشد. در پایان روز اگر کار ثابتی را به هر دو محول کرده باشیم به احتمال بیشتر ممکن است فرد دوم کار را بیشتر به پیش برده باشد.
سیگار کشیدن های گاه به گاه هم مثل تیز کردن اره برقی با چاقو تیزکن است. گرچه این کار اره را تیزتر هم نکند، اما دست کم به فرد اره به دست زمانی برای دست کشیدن از کار می دهد تا او نفسی تازه کند، تا در مقایسه با کسی که دائما اره می کند، زودتر درخت مشکلات را بر زمین بکوباند.
حال فرد سومی را تصور کنید که در بازه های زمانی مشخصی اره برقی اش را روغن کاری می کند. البته این فرد در پایان داستان حاضر نیست، چون درخت هایش را پیش تر قطع کرده بود.
پس یک میکرواکشن که به نظر مفید می رسد این که در بازه های زمانی مشخصی دست از کار بکشیم و به کاری سودمند بپردازیم که ذهن هم کمی استراحت کند تا بازدهی کارهایمان بیشتر شود. 50-10 یا 25-5 دقیقه (کار، استراحت) می تواند به کار گرفته شود.
پی نوشت 1: قطع کردن هر یک از درختان مشکلات می تواند همراه با کاشتن و رویش دو نهال تازه باشد.
پی نوشت 2: البته بعضی وقت ها چنان در جریان (flow) غرق می شویم که گذر زمان را احساس نمی کنیم و شاید در چنین مواقعی بهتر باشد این جریان را متوقف نکنیم تا دستاوردهای بیشتری به دست آید. یعنی چون کار کردن همراه با لذت است، خود کار کردن نوعی سرگرمی و تفریح به حساب می آید و رفع خستگی است.

دیدگاه بگذارید

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
مرا آگاه کن از