روزنگاشته ها

از توهمات ذهنی تا واقع بینی در بانوان ایرانی

خیلی وقت است خودشناسی موضوعی قابل بحث برای من شده است. سال هاست دارم با خودم فکر می کنم که اگر یک نفر از من پرسید عاطفه نصری خودت را برای من در یک جمله تعریف کن، من چه می توانم مطرح کنم. یکی از بزرگترین چالش ها در خودشناسی بحث درک از نحوه ی نگرش ما به زندگی و نحوه ی آنالیز مغزی موقعیت ها بر می گردد.

متاسفانه در جامعه بانوان ایرانی به دلیل نحوه تربیت غلط و تعریف های اشتباه جا افتاده به عنوان هنجار باعث ترویج دید غیر واقع بینانه شده است. دیدگاه آرمان گرایانه متوهم گونه باعث می شود درک موقعیت واقعی صورت نگیرد و افراد توهمات ذهنی در مورد خودشان و دیگران در بعد های مختلف شخصی ، اجتماعی و کاری در ذهن پرورش  بدهند.

عدم داشتن دیدگاه واقع بینانه در جنبه های مختلفی از زندگی بانوان ایرانی تاثیرات منفی گذاشته است. یکی از این جنبه ها بحث تعریف نادرست از خود و قبول نداشتن ظاهر فیزیکی خود است. در این مورد بانوان اغلب دچار آرمان گرایی بیمارگونه ای می شوند و تصویر بدنی ایده آلی از خود تصور می کند که چندان به واقعیت نزدیک نبوده و فرسنگ ها از حقیقت به دور است. این قدم اول به سمت قهقرا رفتن دختر جوان ایرانی است. دختران با گرایش به استفاده از لوازم آرایشی می خواهند عیوب خیالی خود را بپوشانند و جلب توجه و ابراز وجود کنند. به هر میزانی که اعتماد به نفس کمتر باشد شدت تمایل به استفاده از این وسائل بیشتر خواهد بود.

حالا تصور کنید دختر ایرانی غیر واقع بین و با اعتماد بنفس پایین که شناختی از خود ندارد، در جامعه ایران چقدر می تواند در خطر باشد. اینجور افراد از درون شکننده هستند و به دلیل عدم شناخت خود، خود را پشت یک عالمه لوازم آرایش مخفی می کنند. این افراد دائما برای ارضای روحی خود نیاز به تایید شدن از سمت آدمهای دیگر دارند که همین زمینه ی هزاران معزل اجتماعی خواهد بود.

واقعا بزرگترین خیانتی که این گونه دختران می توانند در حق خود و اجتماع بکنند، پرورش نسلی شکننده با باورهای غلط و هنجارهای اشتباه هست. زمانی که یک مادر نیاز دارد برای تامین ارضای روحی خود در جامعه خود را آنچه که نیست نشان دهد تصور شما از نسل بعدی پرورش یافته توسط این مادر چه خواهد بود؟

ای زن ایرانی من هم یک زن هستم و اعتقادم را فریاد می زنم. بیایید به خودمان احترام بزاریم و تعریف از خودمان را اهداف و ارزش های زندگی مان در ذهنمان قرار دهیم نه ظاهرمان. زمانی که اینگونه خودمان را به جامعه معرفی کنیم، مردان ایرانی هم ناخودآگاه به احترام ما به پا خواهند خاست.

 

 

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
عاطفه نصریrezachatrzarin Recent comment authors

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
تازه ترین قدیمی ترین بیشترین رای
مرا آگاه کن از
rezachatrzarin
مهمان

سلام
کلا دختران کمال گرا هستن دختری را می شناختم که خیلی زیبا بود شاید زیبا ترین دختر استانمون ولی بازم هم ناراضی
به نظرم یکی از این دلایل دوری گزینی و محدود کردن روابط اجتماعی است که ما نتونستیم دو جنس هم دیگر رو خوب بشناسیم شاید هم مهم ترینش به نظر من همین باشه
تو فکر شون اینکه اقایون یه چیز کامل از یک مانکن و مدی که رسانه های غربی به ما نشون میدن خواستشونه
سپاس