روزنگاشته ها

از توهمات ذهنی تا واقع بینی در بانوان ایرانی

خیلی وقت است خودشناسی موضوعی قابل بحث برای من شده است. سال هاست دارم با خودم فکر می کنم که اگر یک نفر از من پرسید عاطفه نصری خودت را برای من در یک جمله تعریف کن، من چه می توانم مطرح کنم. یکی از بزرگترین چالش ها در خودشناسی بحث درک از نحوه ی نگرش ما به زندگی و نحوه ی آنالیز مغزی موقعیت ها بر می گردد.

متاسفانه در جامعه بانوان ایرانی به دلیل نحوه تربیت غلط و تعریف های اشتباه جا افتاده به عنوان هنجار باعث ترویج دید غیر واقع بینانه شده است. دیدگاه آرمان گرایانه متوهم گونه باعث می شود درک موقعیت واقعی صورت نگیرد و افراد توهمات ذهنی در مورد خودشان و دیگران در بعد های مختلف شخصی ، اجتماعی و کاری در ذهن پرورش  بدهند.

عدم داشتن دیدگاه واقع بینانه در جنبه های مختلفی از زندگی بانوان ایرانی تاثیرات منفی گذاشته است. یکی از این جنبه ها بحث تعریف نادرست از خود و قبول نداشتن ظاهر فیزیکی خود است. در این مورد بانوان اغلب دچار آرمان گرایی بیمارگونه ای می شوند و تصویر بدنی ایده آلی از خود تصور می کند که چندان به واقعیت نزدیک نبوده و فرسنگ ها از حقیقت به دور است. این قدم اول به سمت قهقرا رفتن دختر جوان ایرانی است. دختران با گرایش به استفاده از لوازم آرایشی می خواهند عیوب خیالی خود را بپوشانند و جلب توجه و ابراز وجود کنند. به هر میزانی که اعتماد به نفس کمتر باشد شدت تمایل به استفاده از این وسائل بیشتر خواهد بود.

حالا تصور کنید دختر ایرانی غیر واقع بین و با اعتماد بنفس پایین که شناختی از خود ندارد، در جامعه ایران چقدر می تواند در خطر باشد. اینجور افراد از درون شکننده هستند و به دلیل عدم شناخت خود، خود را پشت یک عالمه لوازم آرایش مخفی می کنند. این افراد دائما برای ارضای روحی خود نیاز به تایید شدن از سمت آدمهای دیگر دارند که همین زمینه ی هزاران معزل اجتماعی خواهد بود.

واقعا بزرگترین خیانتی که این گونه دختران می توانند در حق خود و اجتماع بکنند، پرورش نسلی شکننده با باورهای غلط و هنجارهای اشتباه هست. زمانی که یک مادر نیاز دارد برای تامین ارضای روحی خود در جامعه خود را آنچه که نیست نشان دهد تصور شما از نسل بعدی پرورش یافته توسط این مادر چه خواهد بود؟

ای زن ایرانی من هم یک زن هستم و اعتقادم را فریاد می زنم. بیایید به خودمان احترام بزاریم و تعریف از خودمان را اهداف و ارزش های زندگی مان در ذهنمان قرار دهیم نه ظاهرمان. زمانی که اینگونه خودمان را به جامعه معرفی کنیم، مردان ایرانی هم ناخودآگاه به احترام ما به پا خواهند خاست.

 

 

6+

۲ thoughts on “از توهمات ذهنی تا واقع بینی در بانوان ایرانی

 1. سلام
  کلا دختران کمال گرا هستن دختری را می شناختم که خیلی زیبا بود شاید زیبا ترین دختر استانمون ولی بازم هم ناراضی
  به نظرم یکی از این دلایل دوری گزینی و محدود کردن روابط اجتماعی است که ما نتونستیم دو جنس هم دیگر رو خوب بشناسیم شاید هم مهم ترینش به نظر من همین باشه
  تو فکر شون اینکه اقایون یه چیز کامل از یک مانکن و مدی که رسانه های غربی به ما نشون میدن خواستشونه
  سپاس

  0
  1. سلام،

   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ ما را دنبال می کنید. در راستای حرف شما این نکته را باید عرض کنم که این صفت بالعکس کمال گرایی نیست و کمالگرایی در وازه خود معنای یافتن تکامل بهتر در جنبه های مختلف زندگی می دهد. بله جامعه ما دچار مشکلات تربیتی در سطح تربیت خانواده و محیط بیرون است که باعث شده اولویت های نامناسبی در ارتباط اولیه دو جنس مخالف در ایران قرار گیرد ولی به نظر من مهم ترین مساله در این راستا به تربیت خانواده برمیگردد. زمانیکه در خانواده دختر با این ذهنیت بزرگ می شود که همواره نیازی به تکیه گاه در ادوار مختلف زندگی خود چه از پدر، برادر و همسر دارد، همین عامل اعتماد بنفس او را می گیرد و همانطور که اشاره کردم همواره احساس نیاز به جلب توجه و جذب پرتوهای حمایت های کاذب را در خود احساس می کند. چنین بانوانی در جامعه امروزی شکننده و برای جلب توجه وارد مسیرهای مختلف ظاهری و رفتاری نامناسب می شوند. اینگونه افراد بهتر است تشکیل خانواده ندهند چون نسل بربادرفته ای را تبدیل جامعه خواهند داد.

   پاینده باشید

   0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.